Władze USA oskarżyły twórców Samourai Wallet o pranie brudnych pieniędzy

Biuro prokuratora USA oskarżyło współzałożycieli portfela kryptowalut o mieszanie funkcji Samourai Wallet związanych z praniem brudnych pieniędzy i nielegalnymi transakcjami finansowymi. Grozi im do 25 lat więzienia.

24 kwietnia aresztowano dyrektora generalnego Samourai Wallet Keone Rodrigueza i dyrektora technicznego Williama Hilla. Rodriguez został aresztowany w Pensylwanii, a Hill w Portugalii. Oskarżono ich o działalność mającą na celu pranie pieniędzy, za co grozi 20 lat więzienia oraz działalnośc mającą na celu prowadzenie nielegalnej firmy zajmującej się przekazami pieniężnymi, za co grozi dodatkowe 5 lat więzienia.

Amerykańskie organy ścigania skonfiskowały także serwery Samourai Wallet na Islandii, zamknęły stronę internetową usługi, a Google otrzymał nakaz zaprzestania publikowania aplikacji w sklepie Google Play. Aplikacja została pobrana ponad 100 000 razy.

Za pomocą usługi użytkownicy dokonali nielegalnych transakcji na kwotę ponad 2 miliardów dolarów, a twórcy Samourai Wallet umożliwili pranie pieniędzy na kwotę ponad 100 milionów dolarów z nielegalnych rynków darknetowych, takich jak Silk Road i Hydra, od hakerów i wyłudzaczy” – podkreśla amerykańska prokuratura.

Comments (No)

Leave a Reply