Większość banków boi się Libry

Banki centralne konsekwentnie dążą do wprowadzenia własnych, scentralizowanych walut cyfrowych. Podczas gdy te aktywa nie są niczym innym jak bitcoin – ten drugi daje swoim użytkownikom niezależność finansową, podczas gdy waluty bankowe są kontrolowane przez poszczególne firmy – jest prawdopodobne, że wszystkie te monety będą przeszkadzały sobie nawzajem i że zarówno Bitcoin, jak i Libra będą konkurowały łeb w łeb z cyfrowymi walutami emitowanymi przez banki.

Większość banków boi się Libry

Jednym z najważniejszych krajów, które już wypuściły bankową formę kryptowaluty, są Chiny. Państwo środka uruchomiło już program pilotażowy dla swojej monety. Chiny testują cyfrowego juana na amerykańskich sklepach, takich jak Subway i Starbucks. Stany Zjednoczone dyskutowały również nad pomysłem wyemitowania CBDC, choć jak dotąd niewiele z tych dyskusji wynikło.

Były gubernator Indyjskiego Banku Rezerw Raghuram Rajan uważa, że wszystkie te monety wkrótce będą przedmiotem ciężkiej walki o dominację. W jednym z wywiadów, stwierdza:

Chciałbym myśleć, że [Bitcoin i Libra] również konkurują z cyfrową walutą banku centralnego… Martwiło mnie to, że Libra we wczesnej formie była z jednej strony ambitna w tym, co chciała zrobić, ale bardzo niejasna w tym, jakie będą środki ostrożności.

Libra została po raz pierwszy ogłoszona ponad rok temu, w czerwcu 2019 roku. Podczas gdy twórcy projektu mówili wiele o tym, co będzie robić waluta, podali niewiele szczegółów na temat tego, jak będzie wyglądać i co potencjalnie będzie robić, aby chronić klientów i ich prywatne dane.

Facebook przez ostatnie kilka lat był wplątany w skandal. Odkąd firma została przyłapana na sprzedaży prywatnych danych użytkowników osobom trzecim w celach reklamowych, zaufanie do Facebooka znacznie spadło. Jeśli firma chciała, aby ludzie poważnie traktowali jej nowy system finansowy, musiała szybko rozwiać takie informacje.

Co gorsza, Libra potencjalnie próbowała stać się globalną walutą. Zostałaby ona wydana poprzez nowy system portfelowy, który pozwoliłby ludziom na potencjalne wykorzystanie Libry do zakupu towarów i usług poprzez Facebooka.

Czy konkurencja będzie zacięta?

Rajan twierdzi, że Libra jest koszmarem dla większości banków, pomimo tego, że podziela ich scentralizowany charakter. Wyjaśnia:

To najgorsza możliwość dla bankierów centralnych: coś, co przejmie świat, ale nie mamy silnej wiary w to, że ryzyko zostanie opanowane… Różne prywatne waluty będą robić różne rzeczy.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.