Zatrzymano założyciela piramidy Finiko – projekt mógł wyprać 300 milionów dolarów

Według szacunków cała piramida spowodowała szkody deponentom w wysokości 3 miliardów rubli.

Policja Tatarstanu zatrzymała Kirilla Doronina, jednego z przedstawicieli piramidy Finiko. Został wezwany na przesłuchanie pod zarzutem oszustwa w ramach grupy przestępczej, a następnie zatrzymany. Zgodnie z zarzutami, które zostały przeciwko niemu wniesione, oszustowi grozi do sześciu lat więzienia.

Według śledczych przedstawiciele Finiko od półtora roku wciągają ludzi w piramidę finansową. Kirill Doronin jest „medialnym” przedstawicielem Finiko, który wcześniej był zaangażowany w podobne projekty. W szczególności „Escalat” – usługa pozbycia się długów, która wręcz przeciwnie „zwiększyła” zadłużenie swoich klientów. Pozostali założyciele firmy wciąż są na wolności. Na miejscu oprócz Doronina wskazano również Marata Sabirowa i Zygmunta Zygmuntowicza.

Finiko przyciągnęło klientów z problemami kredytowymi. Ofiarom obiecano pomoc w spłacie – klient musiał wpłacić pewną część pożyczki na konto Finiko i otrzymać z tego odsetki, które pokryłyby spłatę pożyczki. Firma przypisała wysoki procentowy dochód inwestycjom w kryptowaluty i giełdę. Pieniądze musiały zostać przelane w postaci BTC lub USDT i zamienione na bezwartościowy token (CFR). Token nie był przedmiotem obrotu na znanych giełdach kryptowalut, a kurs został określony przez samo Finiko.

W rzeczywistości Finiko nie było zaangażowane w żadną działalność inwestycyjną i finansową, z wyjątkiem prania brudnych pieniędzy. W czerwcu firma przestała płacić deponentom, z których wielu zgłosiło się na policję. Następnie Bank Centralny dodał firmę do listy tych, którzy „mają oznaki piramidy”. Według szacunków całkowite szkody wyniosły 3 miliardy rubli.

„Firma” mogła wyprać 300 milionów dolarów za pomocą kryptowalut. W tym celu skorzystano z giełd Uniswap, Bithumb, Huobi, Binance i dokonywano wypłat za pośrednictwem platform OTC w Rosji i za granicą.

źródło: https://www.themoscowtimes.com/2021/07/30/as-incomes-fall-russians-are-once-again-falling-for-pyramid-schemes-a74654

Comments (No)

Leave a Reply