Kryptowaluta TRON (TRX)

Platforma mająca zapewnić w przyszłości całkowicie darmowy, zapełniony rozrywkową treścią internet. Te oraz wiele innych informacji znajdziesz w tym artykule o kryptowalucie TRON.

Informacje ogólne

Swoje początki TRON notuje w 2017 roku. Wtedy projekt wdrożyła w życie organizacja non-profit Tron Foundation. Na czele jednostki stanął Justin Sun- były członek zespołu projektantów Ripple (XRP). W czerwcu zeszłęgo roku Sun nabył prawa do najstarszej platformy p2p (peer-to-peer)- BitTorrent. Pomysł ten ma na celu integrację platformy z ekosystemem TRX.

Początkowo projekt oparty był o blockchain Ethereum (ETH). W sierpniu 2017 roku projekt jednak wystartował z własnym ICO, które zakończyło się w październiku 2017 roku. ICO okazał się jak najbardziej trafionym pomysłem- w maju 2018 roku projekt wkroczył w fazę Betanet-u, a już w czerwcu tego samego roku w fazę Mainnet-u.

TRX na swoje potrzeby stworzył swój własny konsensus TRON proof-of-stake (TPoS). Posiadacze TRX oddają głosy na 27 Super Reprezentantów, którzy są odpowiedzialni za weryfikację transakcji w sieci. Jednakże, każdy posiadacz tokenów może oddać tylko jeden głos.

Aktualnie sieć jest w stanie obsłużyć 2000 transakcji na sekundę. Docelowo liczba ta ma osiągnąć 10 000.

W przypadku TRX nie występuje proces miningu, tak jak dzieje się to w przypadku ETH czy BTC.

Główne założenia projektu

Głównym założeniem projektu jest stworzenie zdecentralizowanej sieci internetowej, wolnej od cenzury. Włodarze TRX zwracają uwagę na problem jakim jest cenzura treści internetowych w takich krajach jak Chiny czy Iran. Dlatego pragną stworzyć oni sieć wolną od cenzury i ingerencji rządów czy wielkich korporacji.

Drugim problemem na jaki zwraca uwagę Sun jest kwestia opłat pobieranych przez platformy multimedialne w przypadku publikowania treści przez swoich użytkowników. Twórcy TRX chcą, by każdy autor miał wyłączną kontrolę nad swoimi produktami i bezpośredni dostęp do odbiorców. Wyeliminowanie pośredników znacznie zmniejszyło by koszty.

Innymi słowy, TRON dąży do stworzenia zdecentralizowanej sieci internetowej, wolnej od cenzury, kontroli rządowych i opłat administracyjnych.

TRON w liczbach

  • ATH: 0,3003 USD
  • ATL: 0,0010 USD
  • Aktualnie (w czasie prasy): 0,0336 USD
TRON
Historia notowań TRON (TRX)
  • Wydobyte monety: 66 682 072 191 TRX
  • Maksymalna liczba monet: 99 281 283 754 TRX
  • Kapitalizacja rynkowa: 2 243 567 367 USD

Portfele oraz giełdy

Portfele przeglądarkowe

Portfele sprzętowe

Giełdy

Binance, Kucoin, Gate.io, Coincodex, CoinGecko

Ciekawostki

Włodarze TRON znaleźli się pod ostrzałem po publikacji whitepaper krypto. Zarzucano im bowiem, że znaczna część dokumentu jest oparta na papierach innych krypto, a nawet całkowicie skopiowana. Sun tłumaczył się błędami w tłumaczeniach oryginalnej chińskiej wersji. Zarzekał się również, że TRX opiera się na autorskich kodach i nie występuje tutaj zjawisko żadnego duplikatu. Jednakże, Tron Foundation wydało oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Twierdzili, że od tego momentu będą bardziej uważni w tych kwestiach oraz, że taka sytuacja nie będzie miała już miejsca.

Comments (No)

Leave a Reply