Titan Token firmy Iron Finance spada prawie do zera

„To, co się wydarzyło, jest po prostu najgorszą rzeczą, jaka może się wydarzyć, biorąc pod uwagę ich tokenomię”, powiedział inwestor Iron Finance Fred Schebest

Token osiągnął cenę po spadku około 0,00000035 $, w porównaniu ze środowym maksimum wynoszącym 65 $. Tak szybki spadek rzucił projekt na kolana.

Niektórzy twierdzą, że zainteresowanie inwestora-miliardera Marka Cubana tylko pogorszyło sytuację, który był dostawcą płynności TITAN/Dai w sieci Polygon.

TITAN należy do Iron finance, projektu, który rozpoczął współpracę z siecią Polygon 18 maja w celu wykorzystania wydajności i niskich opłat transakcyjnych Polygon.

Projekt próbował uruchomić częściowo zabezpieczony syntetyczny stablecoin znany jako IRON. Iron składa się z stablecoina Circle i Coinbase, USDC (+0,06%), a także TITAN i został ustalony na 1 USD.

W przypadku IRON, który otrzymuje zabezpieczenie od TITAN, użytkownicy mogą wybić nowe stablecoiny za pomocą mechanizmu w sieci Iron Finance, blokując 25% w TITAN i 75% w USDC.

Ze względu na sposób funkcjonowania tokenomiki tego konkretnego projektu DeFi, kiedy wybijane są nowe stablecoiny IRON, popyt na TITAN wzrasta, podnosząc jego cenę. I odwrotnie, gdy cena TITAN-a dramatycznie spada, jak miało to miejsce w środowy wieczór staje się on niestabilny. Cena TITAN-a wzrosła do 65 dolarów, a następnie spadła do 60 dolarów. To spowodowało, że wieloryby zaczęły sprzedawać, co doprowadziło do dużego odpływu kapitału. Gdy wieloryby zaczęły wyładowywać swoje tokeny TITAN, zalały tym samym rynek nadmiarem tokenów, powodując panikę bankową. Bieg bankowy odnosi się do sytuacji, gdy duża część użytkowników próbuje wypłacić pieniądze jednocześnie wierząc, że bank, lub w tym przypadku protokół, przestanie istnieć.

Ponieważ zrzuty wielorybów dalej zmniejszały wartość IRON, uruchomiło to mechanizm stablecoin, który wybija TITAN i usuwa płynność w celu ustabilizowania IRON do 1 USD.

Spowodowało to możliwość arbitrażu różnicy w cenie IRON i TITAN, która z kolei zalała rynek jeszcze większą liczbą tokenów TITAN, dodając dodatkową presję na sprzedaż i jeszcze bardziej destabilizując cenę IRON.

Na początku użytkownicy otrzymywali niewiarygodne 2%-5% dziennie. Kiedy kurz opadł, TITAN był bliski zera, a cena IRON oscylowało w granicach około 0,7 USD.

Projekt zareagował, oferując umorzenia w USDC, ale przypomniał użytkownikom, że będą musieli poczekać 12 godzin, zanim funkcja blokady czasowej minie, zanim będzie mogła zostać wykonana.

Na pewnym etapie firma Iron Finance miała ponad 2 miliardy dolarów całkowitej wartości zablokowanej w firmie Polygon. Od tego czasu wartość ta spadła do około 356,5 miliona dolarów.

zródło:coindesk

Comments (No)

Leave a Reply