Uruchomiono sieć główną Polkadot

Organizacja non-profit Web3 Foundation uruchomiła pierwszą fazę podstawowej sieci blockchain Polkadot po ponad trzech latach rozwoju.

Protokół Polkadot wykorzystujący sharding został zaprojektowany w celu zapewnienia interoperacyjności między różnymi blockchainami.

Na obecnym etapie Web3 Foundation zachowa kontrolę nad siecią, zapewniając działanie węzła i sprawdzanie poprawności bloków. Jednak inwestorzy uzyskali już dostęp do swoich rachunków i mogą złożyć wniosek o wdrożenie węzła lub zaoferowanie walidatora. Transfery tokena DOT nie są jeszcze dostępne.

Polkadot został stworzony przez współzałożyciela i dyrektora Ethereum firmy Parity Technologies, dr Gavina Wooda.

Projekt jest uważany za jeden z najbardziej obiecujących blockchainów nowej generacji. Protokół oparty jest na strukturze „substratu parzystości” Parity Substrate.

Z technicznego punktu widzenia obecne uruchomienie przypomina raczej sieć testową, ponieważ Web3 Foundation i Parity Technologies zapewnią konsensus. Na podstawie wyników audytów i udoskonalenia ostatecznych aspektów nastąpi tranzyt z Proof-Of-Authority do Proof-Of-Stake.

Polkadot Tokensale odbył się w 2017 roku. Projekt zebrał 145 milionów dolarów, sprzedając 5 milionów DOT. Fundusze na rozwój nie były wystarczające, a już w 2019 r. w ramach projektu przeprowadzono drugą sprzedaż tokenów. Kapitalizacja projektu wzrosła do 1,2 miliarda dolarów.

Podobnie jak Telegram, projekt sprzedał inwestorom kontrakty SAFT. W ciągu kilku miesięcy społeczność zagłosuje za otwarciem dostępu do tokenów i rozpoczęciem handlu.

W pewnym momencie powstał wtórny rynek pozagiełdowy, na którym kontrakty na tokeny DOT były sprzedawane ze znaczną zniżką.

Przypomnijmy, uruchomienie protokołu eksperymentalnego Kusama miało miejsce w sierpniu 2019 r. Pozwoliło to na tworzenie i wdrażanie shardów w ekosystemie Polkadot, a także testowanie innych właściwości Polkadot.

Zgodnie z zapowiedzią Web3 Foundation, sieć Kusama kontynuowała pracę, dopóki społeczność nie zdecydowała się jej wyeliminować.

Wcześniej miała miejsce integracja zdecentralizowanych wyroczni Chainlink z ekosystemem Polkadot.

https://polkadot.network/web3-foundation-initiates-launch-polkadot-is-live/
grafika: https://polkadot.network/web3-foundation-initiates-launch-polkadot-is-live/

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.