Szef Polygon wątpi w przydatność sieci L3 dla Ethereum

L3 na Ethereum są nieprzydatne? Tak twierdzi CEO Polygon

Sieci warstwy 3 nie są potrzebne do skalowania Ethereum i zagrażają bezpieczeństwu głównego łańcucha bloków ekosystemu. Opinię tę wyraził dyrektor generalny Polygon Labs, Marc Boiron.

Powiem na głos cichą część: L3 istnieje tylko po to, aby ukraść wartość Ethereum na rzecz rozwiązań L2 , na których jest zbudowany” – napisał.

Wyrażenie pochodzi z wypowiedzi klauna Krusty’ego w The Simpsons (sezon 1995) i oznacza niezamierzone ujawnienie informacji, które nie są przeznaczone do upublicznienia.

Boiron dodał, że do skalowania Ethereum nie jest potrzebny L3, dlatego Polygon Labs nie pracuje nad takimi rozwiązaniami. Dodał jednak, że zespół nie zabrania innym tego robić, w tym korzystać z pakietu Polygon SDK.

Jeden z komentatorów zauważył, że projekt L2 był pierwszym i udanym w wielu aspektach poszerzania możliwości Ethereum. Z tego powodu uznał za logiczne pytanie: czy należy zaprzestać uczestnictwa w sieciach trzeciego poziomu?

Szef Polygon Labs zgodził się, że firma jest pionierem w wykorzystaniu technologii dowodu z wiedzą zerową ( Polygon zkEVM ) i równoległości EVM. Dodał, że zespół pracuje obecnie nad rozwiązaniem zapewniającym prywatność (Polygon Miden).

Jednak naszym celem jest skalowanie Ethereum […]. L3 nie odpowiada tej misji” – podkreślił Boiron.

Odnosząc się do zastrzeżeń dotyczących braku konkurencji pomiędzy głównym blockchainem a sieciami drugiej warstwy, szef Polygon odpowiedział:

Zgadzam się, że L2 to Ethereum, ale nie sądzę, że ich wartość jest identyczna. Po prostu doprowadź to do skrajności. Gdyby wszystkie L3 potwierdziły transakcje tylko na jednym L2, wówczas blockchain Ether nie miałby żadnej wartości, a jego bezpieczeństwo byłoby zagrożone.

Comments (No)

Leave a Reply