Bloomberg: Byli współpracownicy Sama Bankman-Frieda również staną przed sądem

Współpracownicy Bankman-Frieda staną przed sądem

Po skazaniu byłego szefa upadłej giełdy kryptowalut FTX uwaga śledztwa zwróciła się na jego najbliższych współpracowników, którzy zeznawali obiciążając byłego szefa w sądzie.

Sąd Południowego Okręgu Nowego Jorku oceni zakres odpowiedzialności w wielomiliardowej sprawie oszustwa prowadzonej przez Grupę FTX, w której uczestniczyli Caroline Ellison, Nishad Singh i Gary Wang – wynika ze źródeł Bloomberga. Wszyscy trzej byli bliscy przyjaciele Sama Bankmana-Frieda przyznali się do winy, zgodzili się na ugodę i dobrowolnie zgodzili się na złożenie zeznań przeciwko byłemu szefowi FTX w nadziei otrzymania łagodniejszego wyroku.

Wszyscy trzej odegrali główne role w sprawie FTX i przedstawili ławie przysięgłych emocjonalny dramat, który przykuł jej uwagę i dał obraz tego, co się wydarzyło. Sądowi byłoby trudno udowodnić tak złożoną sprawę bez poufnych informacji” – przyznał były prokurator federalny Jordan Estes.

Większość ekspertów prawnych zgadza się, że w społeczeństwie nastąpiła zmiana w kierunku lżejszych wyroków. A w przypadku FTX stosunkowo młody wiek byłych menedżerów FTX oraz aktywna współpraca w śledztwie mogą działać na ich korzyść.

W zdecydowanej większości przypadków pracownicy umysłowi nie otrzymują kary więzienia” – dodał Jordan Estes.

Nie oznacza to jednak, że Ellison, Singh i Wang będą mogli uniknąć kary więzienia. Sąd oczekuje na list władz opisujący, w jaki sposób działania byłych pracowników FTX pomogły w śledztwie w sprawie przestępstwa. Czy przekazane informacje były przydatne i wartościowe? Ostateczna decyzja w sprawie Ellisona, Singha i Wanga należy do sędziego federalnego.

Prokuratorzy federalni twierdzą, że sprawa dotycząca giełdy FTX jest jedną z największych spraw dotyczących oszustw finansowych w historii Stanów Zjednoczonych. To największa w ostatniej dekadzie, sprawa co stawia ją na równi z takimi sprawami, jak oszustwo Enronu i piramida finansowa Berniego Madoffa.

Comments (No)

Leave a Reply