SEC wszczyna postępowanie po tweetach Elona Muska nt. Dogecoin

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) bada wpływ tweetów Muska na kurs DOGE.

Powodem są jego posty na Twitterze dotyczące kryptowaluty Dogecoin (DOGE) po publikacji których cena za każdym razem szybowała w górę.

W przeszłości Musk wielokrotnie publikował wiadomości dotyczące kryptowalut na Twitterze. Ostatnio robi to dość regularnie 🙂 Tweety Muska były bodźcem do natychmiastowego wzrostu kursu DOGE. Na tle dzisiejszych wiadomości cena kryptowaluty spadła z 0,054$ do 0,051$.

Musk miał już wcześniej problemy z SEC z powodu wypowiedzi na Twitterze. SEC zakazała mu publicznego komentowania wiadomości związanych z biznesem Tesli w sieci społecznościowej bez uprzedniej zgody. Stało się to po tym, jak Musk napisał 7 sierpnia 2018 r, że zamierza uczynić firmę prywatną i jest gotowy odkupić akcje po 420$ za sztukę, czyli powyżej ceny rynkowej.

Spowodowało to gwałtowny 11-procentowy wzrost akcji firmy. Następnie porzucił te zamiary, a SEC stwierdziła, że ​​jego słowa są nieprawdą. W rezultacie Musk został zmuszony do zapłacenia 20 mln$ grzywny i rezygnacji z funkcji przewodniczącego rady dyrektorów Tesli.

W 2019 roku SEC musiał ponownie zająć się z Muskiem, gdy jeden z jego tweetów spowodował, że akcje Tesli spadły o 5%. Sam Musk stwierdził wtedy, że opublikował publicznie dostępne informacje i nie uważa ich za istotne dla rynku. SEC jednak stwierdził, że nie skosultował tweeta z prawnikami spółki przed publikacją, zgodnie z warunkami umowy z regulatorem, i tym samym ją naruszył.

Nie szanuję SEC, ale trzymam się umowy, ponieważ szanuję wymiar sprawiedliwości. Opiekowanie się mną jest nierealne ”- powiedział Musk.

Podsumowując warto dodać tweet jednego z użytkowników:

https://bitcoinpl.org/dogecoin-przewyzszyl-popularnosc-bitcoin-w-google-teraz-wspiera-go-rowniez-snoop-dogg/

Comments (No)

Leave a Reply