Sąd Najwyższy Korei Południowej: Bitcoin nie jest pieniądzem

Wydział Cywilny Sądu Najwyższego w Seulu orzekł, że bitcoin nie jest pieniądzem, a zatem zasady dotyczące stóp procentowych nie mają zastosowania do spraw dotyczących aktywów kryptograficznych. Orzeczenie zostało wydane w sprawie dotyczącej dwóch firm, których nazwy nie zostały ujawnione z powodów prawnych.

Sąd orzekł, że „nie jest możliwe ustalenie stóp procentowych od pożyczek bitcoinowych”, ponieważ „kryptowaluta nie jest pieniądzem”, a zatem „nie podlega” krajowym „przepisom dotyczącym pożyczek biznesowych”.

Pierwsza firma, określana jako „firma A”, została opisana jako „firma fintech” zajmująca się aktywami kryptograficznymi. Druga, „firma B”, zawarła umowę z firmą A, na mocy której pożyczyła 30 bitcoinów na trzy miesiące w 2020 roku.

Problemy pojawiły się, gdy firma B „nie spłaciła należycie długu w bitcoinach”. Firma A następnie „przedłużyła okres pożyczki do kwietnia 2021 r.” i „zmieniła stopę procentową na 0,246 BTC miesięcznie, co odpowiada rocznej stopie procentowej w wysokości 10%”.

Kiedy jednak firma B nie zapłaciła pożyczkodawcy zgodnie z warunkami umowy, firma A złożyła pozew cywilny. Sąd niższej instancji odmówił jednak przyjęcia argumentów firmy B, stwierdzając:

„Przedmiotem tej umowy są aktywa kryptograficzne, a nie pieniądze. W związku z tym prawo dotyczące ograniczenia odsetek i przepisy dotyczące działalności kredytowej nie mają tutaj zastosowania.”

Firma B odwołała się do Sądu Najwyższego, który podtrzymał pierwotny werdykt. Zgodnie z południowokoreańskim prawem strony mogą dwukrotnie kwestionować orzeczenia sądowe, co oznacza, że firma B może nadal odwoływać się od wyroku do Sądu Najwyższego.

Południowokoreańska policja ogłosiła niedawno likwidację dwóch krypto scamów, których twórcy zdołali wyłudzić od inwestorów około 360 milionów dolarów. W styczniu władze Korei Południowej ujawniły plany uruchomienia specjalnego systemu do śledzenia podejrzanych transakcji kryptowalutowych. Rząd zwiększył również swój budżet na zwalczanie przestępstw związanych z aktywami cyfrowymi.

Comments (No)

Leave a Reply