Rezerwa Federalna może obniżyć stopy procentowe

W 2022 r. amerykański bank centralny podnosił stopy procentowe w rekordowym tempie. Tymczasem pojawiają się oznaki, że proces ten dobiega końca. Być może stopy procentowe będą musiały wkrótce ponownie spaść. Tymczasem inflacja wciąż jest wyższa niż zakładano. Banki centralne nadal mają więc dylemat. Podjęta przez nie decyzja może mieć negatywne konsekwencje.

Czy inflacja spadnie?

Już dziś zostaną ujawnione najnowsze dane o inflacji w USA, więc rynek już teraz mocno spekuluje na temat tego, co się wydarzy. Spekulacje te są dodatkowo podsycane przez oczekiwania konsumentów dotyczące inflacji konsumenckiej. Ta spadła do 4,1%, zgodnie z danymi opublikowanymi w poniedziałek. W ubiegłym miesiącu było to jeszcze 4,4%.

Konsumenci oczekują spadku inflacji od lipca, co może wskazywać, że nie będą finansowo przyciągać jeszcze wyższych cen, a tym samym wydawać mniej na produkty i usługi inne niż niezbędne.

Analitycy ING uważają, że najbliższa przyszłość pozostaje niepewna, jeśli chodzi o inflację. Niespodziewanie wysoka inflacja może spowodować nieoczekiwaną podwyżkę stóp procentowych. ING spodziewa się również recesji i mówi o oznakach, że nie zobaczymy inflacji, ale deflację.

Czy Rezerwa Federalna powinna w ogóle obniżyć stopy procentowe?

Ale to, co stanie się ze stopami procentowymi, jest złożonym problemem. Podczas gdy niskie stopy procentowe mogą promować już wysoką inflację, niestety istnieje wiele aspektów, na które stopy procentowe wpływają również w świecie finansów.

Na przykład wartość obligacji skarbowych zależy również od stóp procentowych ustalanych przez banki centralne. Jeśli stopy procentowe rosną, wartość tych obligacji spada. System bankowy wykorzystuje właśnie te obligacje jako zabezpieczenie. Oczywiście było to również głównym czynnikiem ogromnego kryzysu bankowego w ostatnich miesiącach. Gdyby Rezerwa Federalna nie obniżyła stóp procentowych, mogłoby to oznaczać kolejne złe wieści dla banków.

Fed mógłby również pogrążyć gospodarkę w recesji, nie obniżając stóp procentowych. Podnosząc stopy procentowe, Fed stara się spowodować „miękkie lądowanie” inflacji, tj. niższą inflację bez szkody dla gospodarki. Jeśli podniesie stopy procentowe zbyt mocno i spowoduje recesję, może wywołać kryzys. ING uważa, że obniżki stóp procentowych będą rozwiązaniem tego problemu.

Dylemat dla Bitcoina i kryptowalut

Dylemat ten może wpłynąć na bitcoina (BTC) i inne kryptowaluty na kilka sposobów. Wysokie stopy procentowe nie sprzyjały większości cen w ciągu ostatniego roku; może się zdarzyć, że trend ten się utrzyma.

Może się również zdarzyć, że stopy procentowe i tak zostaną obniżone, co generalnie sprzyja wszystkim aktywom – w tym kryptowalutom. ING uważa, że stopy procentowe w USA mogą zostać obniżone o 1% miesięcznie w czwartym kwartale. Byłoby to bardzo niekorzystne dla wartości dolara w stosunku do euro.

Ponadto niższe stopy procentowe mogłyby ponownie napędzić inflację. Teoretycznie jest to jeszcze bardziej korzystne dla kryptowalut, ponieważ w przeszłości okazało się to dobre dla apetytu na ryzyko inwestorów i traderów.

Comments (No)

Leave a Reply