Postępowanie ws. Tether i Bitfinex zamknięte. Tylko 18,5 mln$ grzywny

Biuro prokuratora generalnego w Nowym Jorku zamyka postępowanie z Tether i Bitfinex, nakładając 18,5 miliona dolarów grzywny

Giełda kryptowalut Bitfinex i emitent stablecoin Tether zawarły ugodę z New York Attorney General’s Office (NYAG).

Zgodnie z warunkami umowy Bitfinex i Tether muszą zapłacić grzywnę w wysokości 18,5 mln$. Ponadto firmom nie wolno kontynuować działalności w Nowym Jorku.

W ramach ugody Tether dobrowolnie zgodził się na przekazywanie NYAG i opinii publicznej kwartalnych raportów o zabezpieczeniach USDT. NYAG z kolei potwierdził spłatę zadłużenia Bitfinex wobec Tether. Bitfinex i Tether powiedzieli, że muszą przekazać NYAG ponad 2,5 miliona stron dokumentów, aby zamknąć sprawę.

Postępowanie ciągnęło się od kwietnia 2019 r., kiedy NYAG oskarżył Bitfinex o wykorzystanie środków od siostrzanej firmy do pokrycia niedoboru 850 mln$ zamrożonych na rachunkach usługi przetwarzania Crypto Capital. Ciekawostką jest fakt, że spora częśc tych środków została zamrożona na rachunku jednego z polskich banków.

Bitfinex i Tether nie przyznały się do żadnego wykroczenia. Jason Weinstein, prawnik obu firm, powiedział, że śledztwo prokuratorskie było „ograniczone jedynie charakterem i terminem uzyskania pewnych informacji”. „W przeciwieństwie do spekulacji w sieci, nie przedstawiono żadnych dowodów na emisję niezabezpieczonego USDT w jakimkolwiek momencie ani na manipulację cenami kryptowalut.

NYAG twierdzi, że po potwierdzeniu rezerw w bahamskim banku Deltec, już następnego dnia Tether zaczął wypłacać środki z konta i przeniósł setki milionów dolarów na konta Bitfinex. „Tak więc od 2 listopada 2018 r., czyli dzień po ostatniej„weryfikacji”, USDT ponownie nie był zabezpieczony dolarami amerykańskimi na rachunku bankowym Tether w stosunku 1:1”, pisze NYAG.

Wobec braku poważniejszych sankcji lub oskarżeń, token UNUS SED LEO (LEO), wydany przez Bitfinex wspiął się do nowych rekordów wszechczasów powyżej 2 dolarów i jest jednym z nielicznych aktywów znajdujących się dzisiaj na plusie.

źródło: https://www.theblockcrypto.com/post/95207/bitfinex-tether-new-york-ag-settlement-lawsuit

https://ag.ny.gov/press-release/2021/attorney-general-james-ends-virtual-currency-trading-platform-bitfinexs-illegal

Comments (No)

Leave a Reply