Kapitalizacja rynkowa stablecoinów przekroczyła 120 mld USD

Rynek stablecoinów szybko rośnie

Łączna kapitalizacja rynkowa wszystkich stablecoinów przekroczyła 120 miliardów dolarów, a ponad połowa podaży (~72 miliardy dolarów) przypada na lidera segmentu, Tether (USDT).

Analityk Messari, Ryan Watkins, przypisał szybki wzrost sektora stablecoinów „najlepszym sposobem przechowywania i przemieszczania dolarów amerykańskich na całym świecie”.

Według niego stablecoiny służą do przenoszenia kapitału między giełdami, jako zabezpieczenie na platformach krypto-pochodnych, w zdecentralizowanych aplikacjach finansowych, a także do płatności transgranicznych. W II kwartale 2020 r. wolumen transakcji tymi aktywami przekroczył 1,7 bln USD – w ciągu 12 miesięcy wartość wzrosła 14-krotnie.

Watkins zauważył, że wygodnie jest akceptować stablecoiny jako środek płatniczy, ponieważ wymaga to jedynie publicznego adresu w łańcuchu blokowym. Ich infrastruktura działa bez przerwy przy zachowaniu poufności.

Ponadto stablecoiny są aktywami programowalnymi, co oznacza, że ​​programiści mogą na ich podstawie tworzyć aplikacje.

Według Watkinsa dolar amerykański stanowi około 55% transakcji międzynarodowych, dlatego istnieje globalny popyt na amerykańską walutę, zwłaszcza poza systemem finansowym Stanów Zjednoczonych.

Zaznaczył, że ze względu na powyższe właściwości stablecoinów coraz więcej instytucji finansowych na rodzimym rynku USA przenosi transakcje na blockchain. Ten ruch pozwala im zredukować strukturę kosztów.

Poza Stanami Zjednoczonymi stablecoiny zapewniają osobom fizycznym i instytucjom łatwy dostęp do waluty amerykańskiej. Jego zdaniem aktywa te w przyszłości będą w stanie „przejąć” rynek dolara offshore. Powołując się na dane Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), Watkins oszacował ten ostatni na ponad 57 bilionów dolarów.

„Podczas gdy wielkość rynku dolarowego offshore (depozyty w dolarach poza Stanami Zjednoczonymi) jest trudna do oszacowania, dane BIS sugerują, że może on wynosić ponad 57 bilionów dolarów. Może to zabrzmieć szaleńczo, ale to jest rynek, na który zaczynają się ubiegać stablecoiny ”- napisał.

Watkinson zauważył, że potencjalnie stablecoiny mogą być „dużym problemem”, więc rozumie, dlaczego regulatorzy „uważnie obserwują ten rynek”.

W lipcu Fed powiedział na posiedzeniu, że brak przejrzystości w stablecoinach może zagrozić stabilności finansowej .

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.