Holandia chce być liderem regulacji kryptowalut w Europie

Wopke Hoekstra, holenderski minister finansów, wystosował pismo do holenderskiego parlamentu, opisując obecne regulacje dotyczące kryptowalut jako „niewystarczające”. Minister opowiada się za regionalnymi i międzynarodowymi wysiłkami w celu regulacji w odpowiedzi na szybko rosnące zainteresowanie kryptowalutami.

Przedmowa listu potwierdza, że ​​”Bitcoin i inne kryptowaluty” doświadczyły „ogromnego” zysku popularności w 2017 roku. Pan Hoekstra stwierdza, że ​​”liczba holenderskich obywateli, którzy zainwestowali w kryptowaluty wzrosła gwałtownie w krótkim czasie” dodając, że „najnowsze badania przeprowadzone przez Kantar TNS wskazują, że obecnie około pół miliona holenderskich gospodarstw domowych posiada własne wirtualne waluty”.

Pan Hoekstra opisuje kryptowaluty jako „z natury transgraniczne” ze względu na ich „cyfrowy charakter”. Minister podkreśla ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty, wskazując ostrzeżenia „wielokrotnie” wydawane przez krajowych i europejskich regulatorów. „W przeciwieństwie do oszczędności”, mówi pan Hoekstra, posiadanie kryptowalut „nie jest objęte programem gwarancji i zazwyczaj nie ma centralnego arbitra przypadku niewłaściwego postępowania”. Minister podkreśla również „obawy dotyczące korzystania z kryptowalut do celów przestępczych, takich jak oszustwa i pranie brudnych pieniędzy”.

Polityk stwierdza, że ​​opracowanie „skutecznego […] i proporcjonalnego” podejścia regulacyjnego do „handlu bitcoinem i innymi kryptowalutami jest złożone”, dodając, że „wiele krajów boryka się z tym problemem, ponieważ obecne ramy nadzoru i instrumenty są niedostatecznie dostosowane do potrzeb.

Minister finansów stwierdza również, że Holandia „chce odgrywać pionierską rolę w europejskim i międzynarodowym podejściu do kryptowalut.” Hoekstra oświadcza, że ​​”omówi możliwości dalszych kroków regulacyjnych” z „podobnie myślącymi członkami UE”.

Comments (No)

Leave a Reply