IOTA: Uruchomiono testnet „Nectar”

IOTA 2.0 pod koniec tego roku

Fundacja IOTA ogłosiła uruchomienie testnetu o nazwie Nectar, która będzie drugą fazą przygotowawczą do wprowadzenia aktualizacji IOTA 2.0.

Deweloperzy powiedzieli, że faza Nectar odegra kluczową rolę w przygotowaniach do ostatecznej premiery IOTA 2.0, która ma nastąpić pod koniec 2021 roku. Przejście do fazy Nectar nastąpiło po wprowadzeniu aktualizacji Chrysalis do sieci głównej IOTA i uruchomieniu sieci testowej Pollen w czerwcu 2020 r. Nectar położy podwaliny pod przejście do w pełni zdecentralizowanej, wolnej od cenzury i prowizji technologii Tangle.

Jednym z głównych elementów Nectar jest brak scentralizowanego Koordynatora, który umożliwiałby programistom nadzorowanie sieci. Ten przestarzały system zostanie zastąpiony zdecentralizowanym protokołem Coordicide, znanym również jako IOTA 2.0.

W lutym 2020 r. hakerzy zaatakowali portfel IOTA Trinity, kradnąc monety o wartości 2 milionów dolarów, co spowodowało prawie miesiąc przestoju sieci. Po ataku hakerskim IOTA przyspieszyła planowane przejście do pełnej decentralizacji. Według Iota Foundation, na etapie Nectar, walidacja zostanie przeprowadzona w sposób zdecentralizowany, a węzły otrzymają nagrody. Można to traktować jako zapłatę za „uczciwe zachowanie”, które buduje dobrą reputację i zapewnia większe możliwości.

Darmowe transakcje, NFT, pełna decentralizacja

Oprócz darmowych transakcji i pełnej decentralizacji, kolejną ważną cechą Nectar jest tworzenie non-fungible tokenów (NFT), tokenów instrumentalnych i tokenizowanych aktywów w sieci IOTA. Ponadto Nectar ma modułową architekturę, dzięki której programiści mogą łatać moduły w sandboxie.

Nectar Testnet dla IOTA 2.0 to ważny kamień milowy na drodze do pełnej decentralizacji. To dowodzi, że darmowa, skalowalna, bezpieczna i w pełni zdecentralizowana technologia rozproszonej księgi (DLT) istnieje. Będziemy nadal przygotowywać się do wdrożenia protokołu Coordicide”- poinformował Dominik Schiener, współzałożyciel i przewodniczący Fundacji IOTA.
W marcu programiści IOTA zaprezentowali wersję alfa platformy IOTA Smart Contracts Protocol (ISCP), która umożliwia testowanie inteligentnych kontraktów.

https://pr.slicedbrand.com/psursx/iota-devnet

Comments (No)

Leave a Reply