Prawnik John Deaton: „SEC może pozwać Twittera za przyjęcie płatności DOGE”.

Prawnik broniący holderów XRP zasugerował, że amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) może pozwać miliardera Elona Muska za zintegrowanie płatności kryptowalutowych DOGE z Twitterem.

John Deaton zatweetował, że regulator może sklasyfikować kryptowalutę meme jako niezarejestrowany papier wartościowy. Jego sugestia może wydawać się niedorzeczna, ale pod dzisiejszym kierownictwem SEC mogłaby stać się rzeczywistością.

Komentarze Deatona są następstwem doniesień medialnych, że Elon Musk planuje zwiększyć przychody Twittera za pomocą kryptopłatności. Firma rozpoczęła już tworzenie oprogramowania i składanie wniosków do regulatorów o licencje.

Publikacje te doprowadziły do spekulacji, że to meme coin DOGE zostanie zintegrowany. Kurs DOGE wzrósł do 0,098 USD ze względu na te plotki.

Deaton swoim tweetem chciał podkreślić działania egzekucyjne agencji wobec firm kryptowalutowych poprzez składanie przeciwko nim pozwów. Przewodniczący SEC Gary Gensler uważa, że nie ma potrzeby tworzenia nowych zasad dla powstającego rynku aktywów cyfrowych. Jego zdaniem powinien on być regulowany tak jak tradycyjne finanse (z wyjątkiem bitcoina).

SEC może robić co chce?

W swoich pozwach przeciwko SEC John Deaton często powołuje się na postępowanie w sprawie Ripple, w którym wcześniej występował jako niezależny ekspert. Zdaniem Deatona, SEC może nazwać kontraktem inwestycyjnym wszystko. Prawnik przypomniał, że uznała ona nawet drzewa pomarańczy za papiery wartościowe w sprawie sądowej z 1946 roku. To właśnie ta sprawa stworzyła podstawy dla testu Howeya.

Test ten jest obecnie wykorzystywany do ustalenia, czy dany składnik aktywów jest papierem wartościowym. W tym miesiącu SEC złożyła pozew przeciwko platformie handlowej Gemini i usłudze pożyczkowej Genesis. Komisja oskarżyła je o oferowanie niezarejestrowanych papierów wartościowych poprzez program Gemini Earn.

Było to zaskoczeniem dla społeczności kryptowalutowej. Program był bowiem regulowany przez stan Nowy Jork, a SEC wiedział o produkcie od ponad roku i nie zrobił nic.

Comments (No)

Leave a Reply