G20 przypomina o potrzebie regulacji kryptowalut zgodnie z zaleceniami FATF

Ministrowie finansów G20 i prezesi banków centralnych spotkali się po raz pierwszy w 2020 r. w ubiegły weekend, Wydali komunikat wzywający kraje w organizacji do wdrożenia standardów regulacji kryptowaluty zgodnie z zaleceniami FATF.

Wzywamy kraje do wdrożenia standardów [regulacji] dotyczących aktywów wirtualnych i powiązanych dostawców usług, które zostały niedawno przyjęte przez Międzynarodową Organizację ds. Zapobiegania Praniu Pieniędzy (FATF)”.

Uczestnicy spotkania omawiali także kwestię tzw. Stablecoin, w tym projektu Libra od Facebooka, który wzbudził poważne obawy organów regulacyjnych.

W odniesieniu do tak zwanych stablecoinów i innych podobnych inicjatyw, zanim rozpoczną one jakąkolwiek działalność, konieczna jest odpowiednia ocena ryzyka i wsparcie wysiłków Rady Stabilności Finansowej w celu opracowania odpowiednich zaleceń regulacyjnych”.

Ministrowie finansów G20 zwrócili się również do Rady Stabilności Finansowej (FSB) o połączenie sił z Komitetem ds. Płatności i Infrastruktur Rynkowych (CPMI) i innymi organizacjami w celu opracowania planu działania do października 2020 r. w celu przyspieszenia rozwoju sposobów i metod wdrażania globalnych płatności transgranicznych.

W październiku 2019 r. G20 ogłosiła, że stablecoiny stanowią zagrożenie dla globalnego systemu walutowego i stabilności finansowej. Zwróciła się do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) z prośbą o ocenę związanych z nimi ryzyk.

Comments (No)

Leave a Reply