Europejscy ministrowie wezwali do wprowadzenia regulacji i ograniczeń w obiegu stablecoinów

Ministrowie finansów pięciu krajów Unii Europejskiej wezwali przywódców do nałożenia surowych ograniczeń na stablecoiny i ich emitentów.

Według Reutersa, przedstawiciele Francji, Niemiec, Hiszpanii, Holandii i Włoch przygotowali odpowiednie oświadczenie na wydarzenie, które odbędzie się w ten weekend w Berlinie. Proponują ustanowienie wyspecjalizowanych przepisów. W ten sposób mają nadzieję chronić konsumentów i zachować suwerenność monetarną w obliczu zagrożeń ze strony dużych firm technologicznych.

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz uważa, że ​​stablecoiny nie mogą być rozprowadzan, jeśli nie spełniają wymogów regulacyjnych.

Tylko bank centralny, mam na myśli EBC, może emitować walutę. Żaden z projektów, w tym tak zwany projekt Libra, nie może naruszać tej roli” – powiedział francuski minister finansów Bruno Le Maire.

Jednym z proponowanych środków jest nałożenie na emitentów obowiązku używania stablecoinów zabezpieczonych aktywami powiązanych z euro i innymi walutami blokowymi o stosunku 1 do 1, które będą utrzymywane przez instytucje zatwierdzone przez UE. Ponadto emitenci stablecoinów mogą być zobowiązani do zarejestrowania poszczególnych podmiotów w Europie.

Wcześniej władze Francji i Niemiec zapowiadały już, że nie będą tolerować wprowadzenia prywatnych walut, które mogłyby konkurować z euro.

źródło: https://www.reuters.com/article/us-eu-economy-cryptoassets/european-countries-call-for-eu-stablecoin-regulation-idUSKBN26219G