Halving BTC, co potem ?

Blok numer 630000 będzie blokiem, po którym nagroda za wydobycie bloku Bitcoin’a spadnie o połowę.

Co to jest Halving ?

Jest to proces zmniejszania nagród po pewnym czasie o połowę. Czas ten w przypadku BTC to ok 4 lata( 210000 bloków). Pierwsze nagrody wynosiły 50 bitcoinów, było to w roku 2009, w którym powstał Bitcoin. 29 listopada 2012 roku, czyli niecałe 4 lata później miał miejsce pierwszy halving. Od tej pory wydobywający BTC otrzymywali już tylko 25 bitcoinów za wygenerowany blok. Kolejny halving miał miejsce 9 lipca 2016 roku, i skutkował zmniejszeniem nagrody do 12,5 bitcoina za wygenerowany blok. Najbliższy halving będzie za kilkadziesiąt minut 🙂 .

Jest to już 3 halving w historii BTC. W tej chwili nagroda za blok wynosi jeszcze 12,5 BTC , po halving’u będzie to 6,25. Oznacza to że górnicy otrzymają o połowę mniej BTC. Przy takim założeniu cena Bitcoin’a powinna przynajmniej w teorii rosnąć, aby opłacalność wydobywcza nie uległa drastycznej zmianie.

Czy tak się stanie? Myślę, że przekonamy się o tym niebawem.  Już kilka dni przed tym wydarzenie widać było mocne ruchy w obie strony. W przeciągu kilku dni cena BTC wahała się od 10 tyś USD do 8 tyś USD.  Ale na przewidzenie ceny Bitcoin’a w przyszłości chyba nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Zachęcam do śledzenia strony mempool.space na której pokazany jest numer aktualnego bloku oraz czas wydobycia między kolejnymi blokami.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.