Duża aktualizacja Bitcoin Core 0.21.0. wydana

Wczoraj miała miejsce kolejna ważna aktualizacja głównego oprogramowania bitcoin.

Bitcoin Core 0.21.0 był przygotowywany przez sześć miesięcy z udziałem ponad 100 programistów. Poniżej znajduje się przegląd ulepszeń i innowacji.

Portfele Descriptor

Kiedy bitcoiny są wysyłane na dany adres, są one faktycznie ustalane w niewydanych transakcjach (UTXO) w celu późniejszego odblokowania w trakcie dalszych transakcji. Aby to zrobić, konieczne jest spełnienie warunków ustalonych w UTXO, zwykle posiadanie podpisu, który odpowiadałby określonemu kluczowi publicznemu. Mogą jednak istnieć inne warunki, z którymi radzą sobie portfele deskryptorów. Z ich pomocą możesz np. użyć jednego portfela do odbioru UTXO, potwierdzonego podpisem, a drugiego z multipodpisem.

Artykuły które warto przeczytać: Jak sprzedać bitcoiny

Zmiana jest skierowana przede wszystkim do programistów, ale użytkownicy też to zauważą. Teraz, podczas uruchamiania węzła Bitcoin Core, portfel nie zostanie domyślnie utworzony. W tym celu sam użytkownik będzie musiał wykonać odpowiednią operację, wybierając typ pożądanego portfela. Z czasem wszystkie portfele w Bitcoin Core staną się deskryptorami.

Nowa sieć testowa – Signet

Sieć Bitcoin otrzymała również nowy testnet Signet. Różni się od swoich poprzedników scentralizowaną kontrolą, która zwiększa niezawodność.

Bloki filtrujące

Istnieją „lekkie klienty” bitcoina, które umożliwiają pobranie określonej części łańcucha blokowego, a tym samym znacznie zmniejszają zapotrzebowanie na zasoby. Często używa się do tego tak zwanych filtrów Blooma. Pomagają w żądaniu danych ze stosunkowo losowych węzłów, ale jednocześnie, jak się okazało, ujawniają wszystkie adresy użytkowników do tych węzłów.

Aby uniknąć takich sytuacji, w Bitcoin Core 0.21.0 zaimplementowano alternatywne rozwiązanie zwane „kompaktowym filtrowaniem blokowym po stronie klienta”, które odwraca koncepcję filtrów Blooma.

Kolejnym zagrożeniem dla prywatności użytkowników były ustawienia retransmisji transakcji, które dokonywane były co 15 minut, zanim zostały włączone do bloku. W nowej odsłonie próby retransmisji transakcji dokonywane są tylko raz na 12-36 godzin, co ogranicza możliwość analizy ich działań.

Wsparcie dla Tor V3

W ramach niedawnej aktualizacji protokołu Tor, wprowadzono adresy wersji 3 (V3), które są dłuższe niż adresy wersji 2. Adresy V2 są nadal w użyciu, ale planuje się ich wycofanie w ciągu roku.

Może to stanowić problem dla użytkowników Bitcoin, którzy chcą przeprowadzać transakcje w sieci prywatnej. Bitcoin Core 0.21.0 dodał obsługę nowego formatu adresu, który pozwoli im zachować funkcjonalność po podłączeniu do sieci prywatnych w przyszłości.

Aktualizacja Schnorr / Taproot

Aktualizacja Schnorr / Taproot będzie pierwszą w protokole Bitcoin od czasu uruchomienia Segregated Witness (SegWit) w sierpniu 2017 r. Chociaż czas aktywacji aktualizacji nie jest znany, jej kod został już dodany w Bitcoin Core 0.21.0.

Bitcoin Core 0.21.0 zawiera również wiele innych poprawek błędów, poprawek i ulepszeń wydajności, które nie są tak oczywiste przy prostym użyciu klienta. Na przykład nastąpiła zmiana w bazie danych portfela z Berkeley DB na SQLite, która jest lepiej dostosowana do wykonywanych zadań.

https://bitcoincore.org/bin/bitcoin-core-0.21.0/

Comments (No)

Leave a Reply