Co to jest Uniswap?

Protokół DEX Uniswap jest jednym z największych przełomów w ekosystemie Ethereum 2020 roku. W ekspresowym tempie stał się jednym z filarów branży DeFi.

Co to jest Uniswap?

Uniswap to protokół, który umożliwia kupującym i sprzedającym wymianę tokenów ERC-20 za pomocą inteligentnego kontraktu bez pośredników i konieczności korzystania z księgi zamówień. Uniswap wykorzystuje algorytmiczne równanie, które automatycznie określa kurs wymiany na podstawie stosunku salda tokenów w ramach jednej pary walutowej do zapotrzebowania na wymianę.

https://uniswap.org/

Co jest tak rewolucyjnego w Uniswap, jeśli w rzeczywistości działa jak zwykła giełda?

Tradycyjne giełdy potrzebują kupujących i sprzedających, aby zapewnić płynność, często zdarza się, że jedna strona przeważa nad drugą i nie ma wystarczającej płynności. Nawet zdecentralizowane giełdy również cierpią z powodu tego problemu, szczególnie w przypadku małych i mniej popularnych kryptowalut. Na tradycyjnych rynkach finansowych problem ten rozwiązali animatorzy rynku – duzi gracze, którzy są gotowi kupić lub sprzedać potencjalnie dowolną ilość aktywów, zarabiając na tym dzięki różnicy w cenie.

Uniswap podchodzi do tego problemu inaczej – poprzez automatyczną rezerwę płynności.

Uniswap umożliwia wymianę tokenów ERC20 bez konieczności polegania na mechanice kupującego i sprzedającego.

W równaniu X * Y = K zmienne X i Y pokazują odpowiednią ilość dostępnego ETH i jeden z tokenów ERC20. K z kolei jest stałą, stałym współczynnikiem, który jest ustalany raz przez twórcę kontraktu wymiany na Uniswap. K może wydawać się dziwną i przypadkową wartością (w zależności od tego, ile ETH zostało zdeponowane na smart kontrakcie), ale tak naprawdę ten współczynnik jest najważniejszym elementem systemu. Kiedy mnożymy X * Y wartość zawsze powinna być równa K ’ .

Równanie X * Y = K Uniswap

Wykres przedstawia dynamiczny kurs wymiany, który jest funkcją. Rzędna przedstawia ilość tokena B (ETH), a odcięta ilość tokena A (jeden z tokenów ERC20). Pierwsza czerwona kropka (stara pozycja) pokazuje kurs wymiany przed transakcją. Podczas transakcji wymiany saldo na smart kontrakcie się zmieniło, sprzedaliśmy nasz token i kupiliśmy ETH ze smart kontraktu. Tym samym zmniejszyła się ilość ETH na saldzie smart kontraktu, a ilość tokena wzrosła, a dla zachowania niezmienności K przesunęła się cena na kolejną wymianę, token stał się nieco tańszy w stosunku do ETH.

W przypadku, gdy użytkownicy zbyt mocno przesuwają cenę, pojawia się okazja do arbitrażu: możesz kupić tokeny z inteligentnego kontraktu taniej niż cena rynkowa i udać się na giełdę lub inną parę giełdową i sprzedać tam te tokeny z zyskiem. W związku z tym system samoreguluje się i wykluczona jest sytuacja, w której zapasy inteligentnego kontraktu zostaną zresetowane do zera.

Różnice między Uniswap V1 i Uniswap V2

Pierwsza wersja Uniswap V1 zakłada, że ​​każda pula płynności działa ściśle w parach ETH z jednym określonym tokenem ERC20. Pomysł twórców był taki, że ETH jest najbardziej płynnym tokenem na platformie, poza tym jego kod był testowany od dawna i nie ma ryzyka włamania lub kradzieży tokenów. Wadą było to, że w celu wymiany pomiędzy różnymi tokenami ERC20 konieczne było dokonanie 2 wymian, co oznacza, że ​​użytkownik płacił prowizję dwukrotnie.

Aby poprawić efektywność wymiany i rozwiązać problem podwójnych prowizji, uruchomiono Uniswap V2. Przedstawiono trzy sposoby wymiany:

  1. Bezpośrednia wymiana między tokenami ERC20.

Na przykład pary takie jak stablecoiny DAI-USDT stały się bardzo popularne na Uniswap.
2. Tradycyjna wymiana przez ETH, z podwójnymi opłatami.

3. Niestandardowe wymiany, w których można budować bardziej złożone łańcuchy, na przykład DAI / ETH -> ETH / BAT -> BAT / USDT.

Jak zarabiać na Uniswap?

Jak wszystkie protokoły związane z wymianą towarów lub aktywów, Uniswap otwiera kilka możliwości zarobkowania.

Arbitraż

Przy zawieraniu transakcji handlowej (lub serii transakcji), której kwota jest istotnie duża dla puli płynności danej pary handlowej, kurs wymiany jest automatycznie przesuwany tak, aby był zgodny ze stałą K (rys. powyżej). W pewnych momentach może się zdarzyć, że kurs tokena spadnie niżej niż obecnie stoi na jednej z tradycyjnych giełd. Oznacza to, że możesz szybko kupić określoną ilość tokenów i od razu sprzedać tę samą liczbę tokenów na tradycyjnej giełdzie po cenie rynkowej, zarabiając w ten sposób na różnicy.

Dostarczanie płynności

Inteligentne kontrakty Uniswap pobierają prowizję za transakcję w wysokości 0,3% kwoty transakcji. Prowizja ta jest następnie rozdzielana między uczestników puli płynności proporcjonalnie do wagi ich wkładu do tej puli. Jako przykład załóżmy, że wysłałeś 100 ETH i taką samą ilość 115 000 BAT do puli płynności. Jednocześnie całkowita pula płynności wynosi 10 000 ETH i odpowiednio 11 500 000 BAT. Jeśli transakcja została dokonana w celu wymiany 1 ETH na 1150 BAT, zarobisz 0,03 * 1 = 0,03 ETH (prowizja) X 0,01 (udział twoich środków w puli płynności) = 0,12 $ lub 12 centów. Na początku może się wydawać, że jest to dość skromny dochód dla zainwestowanych 200 ETH, ale od sierpnia 2020 r. dostawcy płynności zarabiają nawet 1 mln$ dziennie.

Ten sposób generowania dochodu można porównać do lokaty bankowej. Tylko, w przeciwieństwie do depozytu, możesz przejrzyście zobaczyć, w jaki sposób pozbywasz się swoich pieniędzy, i możesz wyjść z rynku, zabierając swoje tokeny z puli płynności bez kar i ze wszystkimi naliczonymi odsetkami w dowolnym momencie.

Korzyści Uniswap

Decentralizacja
Każdy nowy token w sieci Ethereum może natychmiast otrzymać płynność poprzez parowanie na Uniswap, bez konieczności „przekraczania progów” scentralizowanych giełd w celu uzyskania uprawnień do notowań
Niskie opłaty handlowe w porównaniu do DEX i scentralizowanych giełd
Dostawcy płynności mogą zarabiać, zapewniając rezerwę.

Wady Uniswap

  • Możliwość ataków na pule z pożyczek DeFi, które zapewniają atakującym duże fundusze
  • Protokół nadal opiera się na traderach arbitrażowych, aby zrównoważyć cenę rynkową tokena. Ten element pozostał niezmieniony, ponieważ istnieje w scentralizowanych giełdach.
  • Fałszywe aukcje, w których atakujący nazywa swój token w sposób bardzo podobny do istniejącej popularnej kryptowaluty. Nikt nie może temu zapobiec, ponieważ Uniswap jest otwarty i zdecentralizowany.
  • W tej chwili ceny gasu za korzystanie z blockchain Ethereum są dość wysokie ze względu na duże obciążenie sieci. To dodaje dodatkowy koszt do każdej wymiany. Ponadto im więcej jest wymian, tym więcej będzie kosztować każda transakcja.

Popularność Uniswap wciąż rośnie, a statystyki projektu po raz kolejny to potwierdzają. Od 30 sierpnia 2020 r. protokół jest zabezpieczony pulami płynności o łącznej wartości 713 mln USD i zarabia dziennie około 1 mln USD prowizji handlowych dla dostawców płynności. Jak każdy inny zdecentralizowany projekt, Uniswap jest całkowicie demokratyczny – do udziału w projekcie nie jest wymagana rejestracja ani dane osobowe, każdy może zostać dostawcą płynności, dołączając do jednej z istniejących pul, a nawet tworząc własną pulę dla nowej lub niezbyt popularnej kryptowaluty.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.