Chief strategy officer w Coinshare: „Nic nie jest zdecentralizowane”

Nic nie jest zdecentralizowane” – takie słowa wypowiedział Meltem Demirors, główny specjalista ds. Strategii w Coinshare, podczas wczorajszego otwarcia konferencji CryptoSprings w Kalifornii. Może to wydawać się dość surrealistyczne dla zapalonych zwolenników blockchain i crypto, ale ogólny ton był bardzo krytyczny.

Decentralizacja nie jest mitem. Po prostu nie zostało to jeszcze właściwie wdrożone „- dodali Demirors.

Twórca kryptowaluty Dogecoin, z kolei skrytykował „scentralizowany sposób”, w którym zespół Bitcoin Core rozwiązał ostatni błąd w kodzie Bitcoin.

Brakuje przejrzystości wokół liderów zespołów Bitcoin Core, a cały ekosystem Bitcoin cierpi na brak różnorodności w językach programowania i implementacjach. <…> Jeśli Bitcoin byłby startupem, byłby martwy. Nie osiągnął jeszcze etapu gotowego produktu „- powiedział.

Ponadto Palmer również potępił niską liczbę kompetentnych programistów zaangażowanych w Bitcoin.

Odpowiedź od jednego z twórców Bitcoin Core, Matta Corallo brzmi:

Jeśli chodzi o ostatni błąd, Bitcoin Core powierza recenzentom większą odpowiedzialność niż współpracownicy. Kiedy społeczność nie ma kompetentnych recenzentów, proces open source jest z natury utrudniony „- powiedział w wywiadzie dla Coindesk.

Według Corallo brak recenzentów kodowych nie wynika z braku środków finansowych, ale raczej z trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych inżynierów chcących poświęcić swój czas tym kwestiom.