Blockchain nie jest lepszy od arkusza Excel- krytyk ostro o krypto

Nouriel Roubini znany jest ze swojego braku sympatii do tematów krypto. Notoryczny krytyk stwierdził ostatnio, że Blockchain w niczym nie jest lepszy od arkusza kalkulacyjnego Excel. Swoją opinię wygłosił podczas panelu wydanym przez giełdę LaToken na BEF w Davos.

Przemawiając podczas panelu na Blockchain Economic Forum w Davos, krytyk nazwał Blockchain najbardziej przereklamowaną technologią w historii. Stwierdził ponadto, że Bitcoin i inne kryptowaluty są jedynie przejawem finansowego balonika, a blockchain i krypto nie mają nic wspólnego z fintech oraz DLT (Distributed Ledger Technology).

Blockchain według Roubiniego, to tylko fantazyjna baza danych. Nie jest według niego ani  zdecentralizowana ani godna zaufania. Dodatkowo, Cyfrowe Waluty Banku Centralnego (CBDC) nie mają nic wspólnego z technologią blockchain i z kryptowalutami.

[CBDC] są jedynie sposobem na rozszerzenie dostępu do rejestru banku centralnego klientom indywidualnym, zamiast przyznawania dostępu tylko bankom.”

Krytyk ostro wypowiedział się również na temat tokenizacji.

„Posiadanie tokena na wszystko będzie równoznaczne z powrotem do barteru. Flinstonowie posiadali swoją walutę. Były nimi muszle. Tokenizacja jest znacznie gorsza od tego.”

Odnośnie prywatności, Nouriel zwrócił uwagę, że żaden organ regulacyjny czy rząd nie pozwoli na stosowanie kryptowalut takich jak Monero. W Japonii na przykład Stowarzyszenie Wymiany Wirtualnych Walut (JVCEA) zakazało handlu altcoinami zorientowanymi na anonimowość (Monero czy Zcash).

Roubini słynie ze swojego podejścia do kryptowalut. Nigdy pochlebnie na ich temat się nie wypowiadał. W październiku zeszłego roku stwierdził, że dla niego 99% kryptowalut jest nic nie wartych. Pomimo ostrego języka i stanowczych wypowiedzi krytyka, miejmy nadzieję, że sytuacja poprzestanie jedynie na domniemaniach Pana Roubiniego.