Binance odzyskuje udział w rynku!

Największa giełda kryptowalut na świecie – Binance zaczęła odzyskiwać udział w rynku. Powodem prawdopodobnie była ugoda z amerykańskimi organami regulacyjnymi, którą platforma zawarła dwa miesiące temu. Według tweeta Kaiko, Binance znowu odpowiada za 49% rynku.

Udział Binance w rynku odbija się od dna

Rok 2023 był trudny dla Binance. Chociaż na początku roku udział tej giełdy w rynku wynosił 55%, problemy w USA znacznie zmniejszyły jej rezerwy i wolumen. Koniec darmowego handlu Bitcoinem i pozew Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) obniżyły jednak tą liczbę poniżej 50%.

Kulminacja problemów miała miejsce w listopadzie. Wówczas to Departament Sprawiedliwości (DOJ) zawarł ugodę z platformą. Binance zdecydowała się zapłacić 4,3 miliarda dolarów. Wszystko ze względu na zarzuty, które zostały jej postawione. Mowa tu o umyślnym naruszeniu przepisów ustawy o tajemnicy bankowej (Bank Secrecy Act).

Porozumienie obejmowało również rezygnację założyciela Binance Changpeng Zhao (CZ) ze stanowiska CEO. CZ przyznał się do winy wobec niewdrożenia silnego programu przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy na giełdzie.

Odejście CZ z Binance spowodowało dalszy spadek udziału giełdy w rynku do około 32%. Szybka i stanowcza reakcja sprawiła jednak, że liczba ta wróciła do 48,7%. w ciągu zaledwie 2 miesięcy.

Niezwykła odporność

Warto zauważyć, że rezerwy Binance odnotowały 20% spadek w stosunku do rekordowego poziomu. Był to największy spadek platformy w ciągu ostatnich pięciu lat. Wolumen obrotu spot firmy spadł poniżej wolumenu konkurencyjnych giełd Coinbase i OKX po raz pierwszy od czerwca 2020 r., Z kolei wpłaty Bitcoina osiągnęły nowe dołki.

Podczas gdy Binance traciła udział, inne giełdy odnotowały znaczne wzrosty pod tym względem. Największymi beneficjentami problemów Binance okazały się giełdy OKX i Bybit. Ich udział w rynku wzrósł odpowiednio o 4,3% i 2,2%. W tym czasie Kaiko twierdził, że udział Bybit w rynku wzrósł o ponad 20% w ciągu 16 godzin.

Coinbase Pro również zaczęła radzić sobie całkiem nieźle. Wiodąca amerykańska platforma otrzymała sporą część aktywów wcześniej przechowywanych na Binance.

Pomimo tych problemów, Binance nadal dominowało na rynku. Ostatnie ożywienie pokazuje więc, że giełda ta jest zdecydowanym liderem i potrafi wyjść bez szwanku nawet w najbardziej kryzysowych momentach.

Comments (No)

Leave a Reply