Amerykański sąd skazał ukraińskiego hakera na 13 lat więzienia

Północny Sąd Rejonowy Teksasu skazał ukraińskiego hakera Jaroslava Wasinskiego z grupy REvil. Spędzi w więzieniu trzynaście lat i zapłaci odszkodowanie w wysokości 16 milionów dolarów.

Według Departamentu Sprawiedliwości USA 24-letni obywatel Ukrainy Jaroslav Wasinski z grupy hakerskiej REvil, znanej pod pseudonimem Rabotnik, jest zamieszany w 2500 ataków na infrastrukturę krytyczną firm.

Jak stwierdził prokurator generalny USA Merrick B. Garland, skazany przyznał się do wszystkich jedenastu zarzutów, w tym oszustwa i prania brudnych pieniędzy.

Główna zastępca prokuratora generalnego Nicole M. Argentieri, szefowa wydziału karnego Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych, stwierdziła, że ​​departament aktywnie współpracuje z partnerami w innych krajach i wykorzystuje wszystkie narzędzia, aby identyfikować cyberoszustów i stawiać ich przed wymiarem sprawiedliwości.

Przypomnijmy, że Jaroslav Wasinski został aresztowany w Polsce w październiku 2021 r. i na wniosek Departamentu Sprawiedliwości wydany do Stanów Zjednoczonych. Większość członków grupy hakerskiej REvil została zatrzymana w 2022 roku przez przedstawicieli rosyjskich służb specjalnych, gdzie postawiono im zarzuty oszustwa i włamania się do firmowych stron internetowych dla okupu.

Comments (No)

Leave a Reply