Bitcoin spadnie do 10 tys. dolarów – przewiduje ekspert

Kolejnym celem dla bitcoina jest 10 tys. dolarów. Taką prognozą podzielił się w wywiadzie dla Bloomberga znany inwestor rynków wschodzących – Mark Mobius.

Ekspert zaznaczył, że nie zainwestowałby pieniędzy własnych ani swoich klientów w kryptowaluty, ponieważ „jest to zbyt niebezpieczne”. Jednocześnie nie wierzy, że wschodząca klasa aktywów zaniknie.

Kryptowaluty pozostaną, ponieważ są inwestorzy, którzy wciąż w nie wierzą. To niesamowite, jak ceny utrzymały się po upadku FTX.

Wspomniany przez Mobiusa benchmark pokrywa się z ceną wykonania grudniowych opcji, gdzie odnotowano rekordową liczbę otwartych pozycji put – podaje Deribit.

deribit

Kapitulacja inwestorów wg Glassnode

Wcześniej analitycy z Glassnode odnotowali czwartą największą kapitulację inwestorów bitcoinowych w historii. Była ona związana z rozwojem sytuacji wokół FTX.

Średnia siedmiodniowa zrealizowana strata osiągnęła 10,16 mld USD, czterokrotnie więcej niż w grudniu 2018 r. i 2,2 razy więcej niż w marcu 2020 r.

realized loss

Wyrażona w bitcoinach, zrealizowana strata (wygładzona przez siedmiodniową średnią ruchomą) wyniosła 521 000 BTC. Eksperci podsumowali:

Jeśli porównamy obecną skumulowaną zrealizowaną stratę netto do wyników podczas COVID i krachu LUNA (spadek odpowiednio o 44% i 39%), to rynek wykazał większą siłę przy korekcie wynoszącej zaledwie 26%.

Cena pierwszej kryptowaluty pozostaje poniżej jej zrealizowanej ceny od 4,5 miesiąca. Spadek notowań przyczynił się do zmiany nastawienia uczestników rynku z dystrybucji na akumulację.

Trend ten jest wspólny dla prawie wszystkich kategorii i jest najbardziej wyraźny wśród adresów posiadających mniej niż 1 BTC. Od czasu upadku FTX ich zagregowane saldo wzrosło o 96 200 BTC, a ich udział w całkowitej podaży wzrósł do 6,3%.

Niezrealizowana strata spekulantów (zakupy w ciągu ostatnich 155 dni po średnio 18 830 USD) sięgnęła 12%. Rynek przeszedł w fazę „odkrywania dna”, charakteryzującą się wyczerpywaniem się sprzedających i przejściem do równowagi w zakresie alokacji i akumulacji.

Z punktu widzenia danych onchain odzwierciedla to fakt, że „koszt” zakupu cyfrowego złota przez krótkoterminowych inwestorów spadł poniżej ceny sprzedaży.

Comments (No)

Leave a Reply