Co to są tokeny Soulbound (SBT) i czym różnią się od NFT?

Soulbound token (SBT), czyli nieprzenośny token, to rodzaj aktywów NFT, które są emitowane w jednym egzemplarzu i są trwale powiązane z jednym adresem blockchain.

Token SBT nie może zostać przekazany lub wysłany na inny adres. Nieprzekazywalny token jest wydawany tylko raz i tylko właściciel adresu ma do niego dostęp.

SBT wpisują się w trend technologii Web3 i stanowią łącznik między użytkownikami, usługami blockchain i DAO.

Choć przykładów wykorzystania SBT w świecie rzeczywistym jest jeszcze niewiele, to teoretycznie mógłby on stać się popularnym środkiem potwierdzania tożsamości lub jakichkolwiek innych danych przez jego właściciela.

Co to jest token soulbound (SBT) w prostych słowach

Token soulbound to NFT stworzony tylko dla jednego adresu, bez możliwości przeniesienia lub sprzedaży tokena na inny adres. Taki nieprzenośny token nadaje właścicielowi unikalne prawa i możliwości. Token może również potwierdzać kwalifikowalność, działać jako dowód członkostwa w społeczności i poświadczać unikalny status użytkownika.

Pomysł na SBT pochodzi od założyciela Ethereum, Vitalika Buterina, który po raz pierwszy zarysował go na swoim blogu w styczniu 2022 roku. Buterin zwrócił uwagę na praktykę wydawania rzadkich artefaktów w grze online World of Warcraft, które mogą być przywiązane tylko do jednego gracza. Zasugerował, że zasada ta może być zastosowana do tokenów niewymienialnych: NFT może być wydany tylko dla konkretnego adresu w blockchainie i musi być z nim trwale związany.

Aby uzyskać taki token, może być konieczne spełnienie pewnych warunków lub wykonanie pewnych zadań. W zamian SBT może zapewnić swojemu właścicielowi unikalne cechy lub korzyści. Na przykład, SBT może być używany jako dowód ukończenia studiów lub kursów, albo jako „bilet wstępu” do klubu lub społeczności.

Buterin rozwinął ideę SBT w nowej pracy zatytułowanej „Decentralized Society: Finding Web3’s Soul”, opublikowanej w maju 2022 roku wraz z ekonomistą i technologiem społecznym Glennem Vale oraz prawniczką Pudą Olhaver.

W artykule opisano model nowego, zdecentralizowanego społeczeństwa cyfrowego, z powstaniem chińskiego analogu „rankingu społecznego” i „cyfrowej karmy” – wszystko w oparciu o technologię Web3, blockchain i tokeny Soulbound.

Przykłady tokenów Soulbound (SBT)

Jako przykład SBT w tej samej publikacji Buterin przytoczył projekt POAP, który wydaje ekskluzywne NFT uczestnikom imprez tematycznych. Jeden z takich giveawayów przeprowadziła firma Adidas, która w listopadzie 2021 roku wyemitowała kolekcję tokenów POAP.

Firma wykorzystała następnie te tokeny, aby zapewnić sobie dostęp do kolekcji NFT stworzonej we współpracy z projektami Bored Ape Yacht Club (BAYC), GMoney i PunksComic. Buterin zwrócił jednak uwagę na niedoskonałość POAP-ów ze względu na możliwość ich odsprzedaży.

We wrześniu 2022 roku został wyemitowany przez Binance pierwszy nieprzenośny token w sieci BNB Chain o nazwie Binance Account Bound (BAB). BAB może założyć każdy użytkownik, który przeszedł weryfikację tożsamości (KYC) na platformie. SBT jest następnie powiązany z adresem i działa jako certyfikat potwierdzający, który może być akceptowany przez aplikacje innych firm. W razie potrzeby właściciel tokena może go zniszczyć i wydać ponownie po 72 godzinach.

Soulbound Tokens (SBT) – możliwości wykorzystania

Technologia SBT nie jest jeszcze rozpowszechniona w branży kryptowalut. Możliwe zastosowania zostały jednak nakreślone we wspomnianej pracy Buterina, Weila i Olhavera.

Rating społeczny i kredyty

W przyszłości będzie można uzyskać kredyt gotówkowy lub inny rodzaj pożyczki na podstawie oceny społecznej i reputacji. Mogłaby być zapisana liczbowo w SBT, który służyłby jako niezniszczalny sposób udowodnienia przez kredytobiorcę swojej historii kredytowej. W przyszłości wyspecjalizowane produkty oparte na SBT mogą pojawić się również w aplikacjach DeFi.

DeFi i społeczności

SBT można wykorzystać jako część mechanizmu zarządzania w organizacjach zdecentralizowanych (DAO). Jedna z takich aplikacji, wykorzystująca tokeny SBT, jest już proponowana do wdrożenia w rozwiązaniu warstwy 2 Ethereum – Optimism. Zgodnie z propozycją, nieprzenośne tokeny mogłyby służyć jako sposób na dostęp do poszczególnych „oddziałów” Optimism DAO, z których każdy ma swoje własne funkcje i ograniczenia.

Airdropy i marketing

Wraz z tokenami soulbound nadchodzi możliwość bardziej finezyjnych airdropów. popularnego w branży kryptowalutowej mechanizmu zachęcania i aktywizowania społeczności poprzez rozdawanie kryptowalut. Ponadto SBT mogą być również wykorzystywane do innych działań marketingowych, czego przykładem jest już Adidas wykorzystujący tokeny soulbound jako „bilet VIP”.

Własność

Twórcy sztuki i treści cyfrowych mogą tworzyć SBT jako certyfikat własności obiektu dla kolekcjonerów i ogółu społeczeństwa. Aplikacja ta nie ogranicza się do branży artystycznej i może być wykorzystana w każdej sytuacji, w której należy zweryfikować tożsamość posiadacza, np. dyplomu ukończenia edukacji czy aktu własności nieruchomości.

Weryfikacja tożsamości

Korzystanie z tokenów soulbound może uprościć dostęp do produktów rynku DeFi i usług Web3. Użytkownicy mogą potwierdzić swoją tożsamość tylko raz w jednej aplikacji, wystawić SBT jako dowód i używać go w innych aplikacjach, które uznają tę metodę weryfikacji.

Ryzyko związane z używaniem SBT

Korzystanie z kryptowalut i aplikacji blockchain wiąże się z niezliczoną liczbą zagrożeń. Należą do nich m.in. hakowanie, kradzież tożsamości, błędy w protokole czy zwykła nieuwaga użytkownika.

Oprócz potencjalnych korzyści, korzystanie z tokenów soulbound może nieść ze sobą pewne ryzyko, którego zakres nie jest jeszcze znany. Jednym z możliwych zagrożeń może być celowe włamanie się na adres, z którym związany jest SBT. Wówczas haker może wykorzystać jego właściwości podając się za właściciela.

Niepewne i pojawiające się zagrożenia obejmują wektory ataku na prywatność użytkowników, nadużywanie systemów oceny społecznej, społeczności i DAO zbudowanych na bazie lub z wykorzystaniem sbt.

Comments (No)

Leave a Reply