99-letnia artystka sprzedała swoją kolekcję NFT za 1,2 miliona dolarów

Vera Molnár, jedna z pierwszych artystek wykorzystujących komputery w sztuce, sprzedała kolekcję 500 NFT zatytułowaną „Tematy i wariacje” na aukcji w Sotheby’s.

Obrazy Very Molnár sprzedały się w zaledwie godzinę. Artystka zarobiła łącznie 631 ETH (1,2 miliona dolarów). Oprócz geometrycznych kształtów, takich jak kwadraty i trójkąty, Molnár wykorzystała w swoich pracach litery „N”, „F” i „T”.

Po raz pierwszy w swojej 300-letniej historii dom aukcyjny Sotheby’s przeprowadził sprzedaż w formacie aukcji holenderskiej – licytujący ustalają najwyższą cenę, za jaką przedmiot zostanie sprzedany, a następnie obniżają ją, dopóki kupujący nie złoży oferty.
Maksymalna ustalona cena w tej aukcji wynosiła 20 ETH (37 506 USD).

Molnar urodziła się na Węgrzech w 1924 roku. Od dłuższego czasu mieszka i pracuje we Francji. Artystka była pionierką sztuki komputerowej, a także jedną z pierwszych kobiet wykorzystujących komputery w swojej praktyce artystycznej.

Tymczasem rynek NFT przeżywa ciężkie chwile. Niedawno poinformowano, że pierwszy tweet Jacka Dorseya dotyczący NFT stracił na wartości o prawie 100 procent. Z kolei wartość NFT zakupionych przez Justina Bibera (Justin Biber) z kolekcji BAYC spadła dziesięciokrotnie.

Analitycy Nansen odkryli również, że w związku z pojawieniem się takich platform jak Blur i OpenSea, twórcy NFT zaczęli otrzymywać znacznie mniejsze opłaty licencyjne.

Comments (No)

Leave a Reply