Vitalik Buterin porównał projekty DeFi z dodrukiem pieniędzy przez Fed


Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, porównał projekty DeFi do polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych.

Unikam tej przestrzeni, dopóki nie przyjmie ona bardziej stabilnej formy” – podkreślił swoje stanowisko Buterin.

Rentowność polega na otrzymywaniu nagrody w natywnych tokenach protokołu za udzielanie pożyczek lub uzyskiwanie pożyczek albo za zapewnienie płynności zdecentralizowanym giełdom (DEX) oraz za głosowanie. Najbardziej aktywni użytkownicy otrzymują więcej tokenów, a ich rosnąca wartość napędza obecny boom w sektorze DeFi.

Zdaniem Buterina agresywna emisja tokenów dla takich projektów powoduje presję na ceny „monet, które są drukowane bez przerwy, aby zapłacić dostawcom płynności”.

Poważnie, w kontekście ogromnych ilości monet, które muszą być emitowane non-stop w celu rozliczeń z dostawcami płynności w tych systemach z wydajnością 50-100% rocznie, duże banki centralne wyglądają, jakby były kontrolowane przez Rona Paula” – powiedział Buterin.

Były kandydat na prezydenta USA i republikanin Ron Paul zyskał reputację „jastrzębia inflacyjnego”, ostrzegającego przed zagrożeniem hiperinflacją od 1981 roku.

Użytkownik @Larrypcdotcom porównał yeld farming do „gigantycznego schematu Ponzi”.

Ktoś opracowuje dobrze ugruntowany projekt, wprowadza minimalne zmiany, nadaje mu zabawną nazwę, niektórzy znawcy hodlują duże ilości monet, umieszczają je w sieciach społecznościowych i rzucają je naiwnym inwestorom po niebotycznych cenach”.

Byli też krytycy Buterina. Użytkownik David Iach zasugerował, że nie powinien traktować tych tokenów jako nowych kryptowalut, co byłoby naprawdę podobne do szaleństwa. Zamiast tego radził myśleć o nich jako o udziałach w nowych startupach, które generują przepływy pieniężne.

Współzałożyciel Ethereum sprzeciwił się Iach. Wyjaśnił, że jedynym „uzasadnionym sposobem na rozwój” takich projektów jest tworzenie aplikacji, które będą przynosić prowizje.

Jak dotąd jedyną strategią generowania prowizji jest dziwny atak finansowy mający na celu odebranie płynności i kradzież efektu sieci z Uniswap. Oceniam to pesymistycznie ”- wyjaśnił Buterin.

Komentarze Buterina pojawiły się wraz z sukcesem forka Uniswap o nazwie SushiSwap, który zebrał 1,2 miliarda dolarów w zablokowanych aktywach 88 godzin po uruchomieniu, według Zippo.io.

Przypomnijmy, szef giełdy bitcoinów OKEx Jay Hao nie wykluczył, że obecna „bańka” w sektorze DeFi pęknie, ale dodał, że w dłuższej perspektywie zdecentralizowanego finansowania nie można ignorować.

Comments (No)

Leave a Reply