Vitalik Buterin i perspektywy interakcji pomiędzy kryptowalutami a sztuczną inteligencją

Najnowsze tezy Buterina o interakcji kryptowalut z AI

Współzałożyciel Ethereum, Vitalik Buterin, zidentyfikował cztery obiecujące możliwości na styku technologii kryptowalut i sztucznej inteligencji, które pojawiły się w ostatnich latach.

Według niego zalety synergii dwóch przełomowych obszarów są dość oczywiste. Na przykład blockchain może zrekompensować centralizację sztucznej inteligencji, zapewnić przejrzystość, przechowywanie i bezpieczeństwo danych.

Jednak dopiero wraz z pojawieniem się nowoczesnych modeli wielkojęzykowych, a także potężnych rozwiązań skalujących w branży kryptowalut i technologii takich jak ZKP, FHEL lub RPP. Ekspert uważa, że ​​pojawiły się możliwości naprawdę głębokiej integracji.

Buterin przyjrzał się perspektywom i ryzyku wykorzystania sztucznej inteligencji jako aktora, interfejsu, samych zasad i ostatecznego celu.

Uważa pierwszą opcję za najbardziej realną. Jako przykład programista podał możliwość ożywienia stagnacyjnego segmentu zdecentralizowanych prognoz. Ze względu na słabą monetyzację prawdziwie kompetentni eksperci unikają tych rynków.

Buterin jest przekonany, że niedrodzy w działaniu „uczestnicy” wykorzystujący sztuczną inteligencję mogą stworzyć silny sektor prognostyczny dzięki masowemu uczestnictwu i konkurencji. Zaznaczył, że udział człowieka będzie potrzebny jedynie w trudnych sytuacjach arbitrażowych.

Buterin uważa drugą opcję synergii technologicznej za obiecującą, choć niepozbawioną pewnych zagrożeń. Wykorzystanie sztucznej inteligencji w interfejsach aplikacji typu blockchain wiąże się ze wspieraniem użytkowników.

Częściowo jest to zaimplementowane np. w portfelu MetaMask , który ostrzega przed możliwym oszustwem. Inna aplikacja Rabby pokazuje konsekwencje planowanej transakcji.

Vitalik Buterin mówił o perspektywach interakcji pomiędzy kryptowalutami a sztuczną inteligencją

Buterin podkreślił, że sztuczna inteligencja naprawdę może w takich przypadkach pełnić rolę mentora. Istnieje jednak również potencjalne ryzyko wynikające z możliwości wykorzystania tej technologii przez osoby atakujące do własnych celów.

Ekspert nazwał opcję wykorzystania AI jako arbitra w podejmowaniu subiektywnych decyzji jako najbardziej ryzykowną ze względu na problemy uczenia maszynowego.

Jeśli model AI, który odgrywa kluczową rolę w mechanizmie, jest zamknięty, nie można sprawdzić jego wewnętrznego działania i dlatego nie jest on lepszy od scentralizowanej aplikacji. Jeśli model jest otwarty, osoba atakująca może go pobrać i zbudować lokalnie oraz opracować wysoce zoptymalizowane ataki, które można następnie zreplikować w działającej sieci” – wyjaśnił Buterin.

Możliwość wykorzystania sztucznej inteligencji jako „celu gry” uważa za „bardzo intrygującą”, ale długoterminową. Według niego mówimy tu o tworzeniu blockchainów, DAO i innych mechanizmów, które mogą wspierać różne sposoby wykorzystania sieci neuronowych.

Comments (No)

Leave a Reply