Pracownik Fundacji Ethereum aresztowany. Jest oskarżony o współpracę z Koreą Północną

Prokurator FBI i Southern District of New York aresztowali pracownika Fundacji Ethereum Virgila Griffitha. Jest on oskarżany o naruszenie amerykańskich przepisów dotyczących sankcji i powiązań z KRLD.

W kwietniu 2019 r. Griffith wziął udział w konferencji blockchain w Pjongjangu, na której rzekomo powiedział przedstawicielom KRLD o tym, jak korzystać z kryptowalut w celu obchodzenia sankcji i dokonywania przelewów transgranicznych. Nie otrzymał jednak specjalnych zezwoleń od Departamentu Sprawiedliwości USA i Biura Kontroli Aktywów Zagranicznych (OFAC) na wizytę w Korei Północnej i świadczenie jakichkolwiek usług.

Griffith dostarczył KRLD dane technologiczne, wiedząc, że można je wykorzystać do obejścia sankcji i prania pieniędzy. To narusza sankcje nałożone na reżim, zatwierdzone przez prezydenta i Kongres” – powiedział prokurator Joffrey Berman.

Teraz oskarżonemu grozi do 20 lat więzienia.

Twitter odkrył już wątek, w którym Griffith podkreślił, że wyjazd do KRLD nie dotyczy jego pracy z Fundacją Ethereum. Dodał, że „to nie jest dobry pomysł”. Vitalik Buterin życzył mu dobrej zabawy.

Przedstawiciele branży już aktywnie omawiają zarzuty. Niektórzy uważają to za poważne przestępstwo i porównują KRLD z reżimem Adolfa Hitlera, podczas gdy inni mają nadzieję, że Griffith nie otrzyma wysokiego wyroku.

Na swoim Facebooku Griffith wielokrotnie udostępniał publikacje wychwalające rząd Korei Północnej. Opublikował także zdjęcie pocztówki, na której nazwano go „drogi towarzyszu”.

Comments (No)

Leave a Reply