Matematyk wyjaśnia dlaczego Bitcoin różni się od pozostałych krypto

Bitcoin to zdecydowania najbardziej rozpoznawalna kryptowaluta na świecie. Tak wielka popularność pociąga za sobą dużą rzeszę zarówno zwolenników i przeciwników. Jest to pierwsza kryptowaluta wprowadzona na rynek i oferująca transakcję P2P oparte o blockchain. Czym jednak tak naprawdę różni się ona od swoich młodszych kolegów?

Bitcoin często nazywany jest cyfrowym złotem ze względu na swą ograniczoną podaż oraz fakt, że często traktowany jest jako zasób wartości w ciężkich czasach. Przykładami mogą być w tej sytuacji takie kraje jak Zimbabwe czy Wenezuela.

W ostatnim wywiadzie dla Monero Talk, Andrew Poelsra- matematyk Blockstream, wypowiedział się na temat tego jak fani BTC postrzegają swoją ulubioną kryptowalutę.

„Większość znanych mi ludzi nie jest zdania, że bezpieczeństwo i prywatność nie mają znaczenia. Wartości te są dla nich szalenie istotne. Ale traktują oni Bitcoina trochę tak, jak traktowało się w dzieciństwie jakieś super technologiczne eksperymenty. Tylko w tym wypadku on nie może się nie udać. I my nie możemy pozwolić na to, by on się nie powiódł. To właśnie czyni Bitcoina bezprecedensową kryptowalutą.”

Matematyk powiedział, że społeczność krypto za wszelką cenę chcę zmniejszyć koszty jednocześnie zwiększając uczestnictwo w sieci. Pozwoliłoby to na utrzymanie zdecentralizowanej charakteru kryptowaluty.

Ponieważ BTC jest mocno zdecentralizowaną siecią, zmiany wymagają czasu. Oprócz tego zmiany takie wymagają również od programistów i naukowców znacznej wytrwałości. Dodał również, że jeśli sieć BTC upadnie, świat może nie widzieć żadnej innej możliwości na posiadanie zdecentralizowanej kryptowaluty. Dlatego twierdzi, że jeśli po dekadzie obecności BTC zawiedzie, będzie to tragiczne w skutkach dla całej społeczności.

Odnośnie skalowalności Andrew powiedział:

„BTC jest jedną z najczęściej używanych krypto na rynku i osoby z niej korzystające martwią się o kwestie skalowalności. Inne altcoiny mogą mieć lepsze rozwiązania pod względem skalowalności. Wszystkim im jednak brakuje jednego czynnika, który posiada BTC- liczby użytkowników.”