Giełda Coincheck sprzedana za 34 miliony USD

Japoński broker online Monex oficjalnie nabył giełdę kryptowalut Coincheck za 3,6 miliarda jenów, czyli około 34 miliony dolarów, głosi oficjalny komunikat prasowy Monex.

Cena nabycia jest obliczana na podstawie wartości aktywów netto Coincheck, na koniec roku podatkowego kończącego się w marcu 2018 roku.

Dyrektorzy i audytorzy korporacyjni zostaną powołani na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Coincheck. Założyciele giełdy Koichiro Wada i Yusuke Otsuka ustąpią ze swoich stanowisk jako CEO i dyrektora Coincheck i pozostaną na stanowiskach operacyjnych.

Przedstawicielem Coincheck zostanie Toshihiko Katsuya, który obecnie jest dyrektorem zarządzającym grupy Monex. Założyciel i dyrektor generalny Monex, Oki Matsumoto, obejmie stanowisko dyrektora w zarządzie.

Według Bloomberga, szef Monex, Oki Matsumoto, powiedział w piątek na konferencji prasowej razem z Wadą: „Bardzo się cieszę, że Coincheck dołączył do naszej rodziny. […] Kryptowaluty stają się niewiarygodnie ważną klasą aktywów, której nie możemy dłużej ignorować. „Matsumoto przyznał również, że nawet budując swoją własną platformę wydobywczą (duża ilość koparek kryptowalut – przyp. red.), był częścią swojego nieustającego zainteresowania kryptowalutami.

Całe przejęcie związane jest z e skradzionymi NEM o wartości 534 mln USD, co skłoniło giełdę do „zmiany naszego składu akcjonariuszy i innego systemu zarządzania”. Coincheck mówi, że „dyskutował o możliwości uzyskania pełnego wsparcia ze strony firmy”. Firma wciąż czeka na swoją licencję na prowadzenie działalności od japońskiego FSA, który zdecyduje, czy giełda Coincheck może znów działać. Oznacza to, że Monex może być najlepszym ruchem giełdy podczas starań o odbudowę. Matsumoto powiedział, że spodziewa się, że Coincheck otrzyma licencję i wznowi operacje w ciągu dwóch miesięcy.

Według Bloomberga, akcje Monex wzrosły o 20% w dniu ogłoszenia o przejęciu giełdy kryptowalut. Od czasu wypuszczenia raportu Nikkei z wtorku o zainteresowaniu firmy nabyciem Coincheck, firma zyskała około 40%, co w sumie przekłada się na 330 milionów dolarów kapitalizacji rynkowej.

autor: Filip

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.