Litecoin i MimbleWimble

Twórcy Fundacji Litecoin opublikowali dwie propozycje ulepszenia protokołu (LIP-0002 i LIP-0003). Przewidują one integrację protokołu MimbleWimble.

Jeśli propozycja zostanie zaakceptowana, użytkownicy będą mogli korzystać z nowego poufnego formatu transakcji.

Według autorów propozycji, obecna przejrzystość łańcucha bloków Litecoin utrudnia „funkcjonalną zamienność w napędzanym przez rząd świecie handlowym”.

Możliwe do zidentyfikowania dane osobowe uzyskane za pośrednictwem adresów IP, giełd lub sprzedawców mogą zostać ujawnione i powiązane z Twoimi adresami. Ponadto usługi takie jak Chainanalysis oferują ocenę ryzyka na podstawie tego, czy konkretny adres z czarnej listy pojawił się w historii transakcji. Niektóre organizacje uważają takie coiny za „brudne” i odsyłają je do właściciela lub, co gorsza, zamykają konto ”- piszą autorzy propozycji.

Aby wdrożyć aktualizację, potrzebny będzie fork. Użytkownicy z nieaktualnym oprogramowaniem będą mogli nadal współpracować z siecią główną, jednak transakcje w jednostkach rozszerzeń nie będą dla nich dostępne.

Zakłada się, że aktualizacja zostanie aktywowana rok po dacie wydania. Może się to jednak zdarzyć wcześniej, pod warunkiem, że 75% górników zagłosuje za tymi zmianami.

Programiści Litecoin są zainteresowani integracją prtokołu MimbleWimble na początku roku. Charlie Lee, twórca Litecoin, nie wykluczył , że już niebawem możliwe będą poufne transakcje, nazywając je „nowym etapem rozwoju” kryptowaluty.

Comments (No)

Leave a Reply