Ten kraj potajemnie inwestował w kryptowaluty!

Ostatnie kilka lat upłynęło pod znakiem początkowej instytucjonalnej adopcji bitcoina (BTC) i innych kryptowalut. Było też kilka krajów, które bardzo wspierały pierwotne cyfrowe aktywa. Teraz okazuje się, że był też kraj, który zainwestował w kryptowaluty potajemnie: Bhutan.

Poinformował o tym Forbes. Bhutan jest małym, zablokowanym lądowo królestwem w Himalajach, między Chinami a Indiami. Większość ludzi może nawet nie znać tego kraju, ale ma on fundusz inwestycyjny o nazwie Druk Holding & Investments, który zarządza kwotą 2,9 miliarda dolarów. Na przykład jest właścicielem lokalnego producenta sera, kilku elektrowni wodnych i Royal Bhutan Airlines. W sumie podobno zarządza 21 różnymi firmami.

Według Forbes, fundusz posiadał lub posiada również kryptowaluty przynajmniej od 2022 roku. Kiedy dostawcy pożyczek kryptowalutowych BlockFi i Celsius zbankrutowali, dokumenty zawierające nazwy klientów i pożyczkodawców tych firm zostały złożone w sądzie. Wśród nich znajdował się również Druk Holding.

Fundusz miał niespłaconą pożyczkę w wysokości 30 mln USD w BlockFi. Prawnicy upadłej firmy skargę do Thimpu, stolicy Bhutanu i siedziby Druk, po ogłoszeniu upadłości w listopadzie. Wynikało to z faktu, że pożyczka nie została jeszcze spłacona.

Druk posiadał 1888 BTC jako zabezpieczenie pożyczki w BlockFi. W momencie jej udzielania zabezpieczenie było warte około 76 milionów dolarów. Jednak nie było to już wystarczająco, aby spłacić pożyczkę, gdy BlockFi chciało ją odzyskać. Firmie brakowało 820 000 USD.

Posiadała ona również konto w firmie Celsius. Nazwiska wszystkich klientów tej firmy zostały opublikowane w pozwie upadłościowym. W tym przypadku Druk najwyraźniej nie miał żadnej pożyczki w momencie ogłoszenia upadłości. Jednak zdeponował około 18 milionów dolarów w monetach i wycofał 65 milionów dolarów w kryptowalutach między kwietniem a czerwcem 2022 roku.

Bhutan nie jest jedyny

Bhutan nie jest jedynym krajem, który wszedł do świata kryptowalut. Najbardziej znanym przykładem jest Salwador, który jest nawet jednym z największych inwestorów w bitcoina. Ponadto Republika Środkowoafrykańska (CAR) uczyniła bitcoina oficjalną walutą rezerwową.

Comments (No)

Leave a Reply