Kaspersky Lab: Kryptowalutowi oszuści okradają użytkowników Toncoin i Telegram

Szeroko nagłośniona inicjatywa Telegramu mająca na celu integrację blockchainu TON i jego natywnego tokena Toncoin przyciągnęła oszustów promujących program zarabiania pieniędzy na linkach polecających.

Analitycy z firmy zajmującej się cyberbezpieczeństwem Kaspersky Lab ostrzegają społeczność kryptograficzną przed pojawieniem się nowej piramidy poleceń powiązanej z komercyjnymi projektami komunikatora Telegram.

Oszuści twierdzą, że każdy użytkownik komunikatora może zarobić wiele tokenów Toncoin po prostu rozpowszechniając linki polecające. Oszuści promują „super tajnego bota wzmacniającego” i linki polecające jako klucz do zarabiania Toncoinów.

Uczestnicy proszeni są o zainwestowanie swoich pieniędzy w zakup taryfy „booster”, a następnie zaproszenie znajomych do projektu za pomocą linku polecającego. Po tym czasie rzekomo będą mogli otrzymywać pasywne odsetki tokenami Toncoin od kwoty inwestycji zaproszonych osób.

Aby zainicjować „dochodowy projekt”, ofiara jest proszona o zakup od 5,5 do 501 TON na legalnym rynku P2P, giełdzie kryptowalut lub za pośrednictwem oficjalnego bota Telegram. Następnie zostaje poproszona o wpłatę początkowych zasobów cyfrowych na konto portfela kryptograficznego bota wspomagającego, który w rzeczywistości jest zarządzany przez oszustów. Następnie napastnicy proszą Cię o wybranie taryfy dodatkowej: „rower”, „samochód”, „pociąg”, „samolot” lub „rakieta” i „zacznij zarabiać TON”.

Eksperci z Kaspersky Lab ostrzegają, że po przeniesieniu zasobów cyfrowych na konto bota wspomagającego wybór planu taryfowego nie ma żadnego znaczenia, a środki zostaną bezpowrotnie utracone.

Aby projekt był bardziej przekonujący w oczach szerokiego grona „potencjalnych partnerów”, oszuści nagrywali filmy szkoleniowe w języku rosyjskim i angielskim, a także szczegółowe instrukcje i dużą liczbę objaśniających zrzutów ekranu.

Przykładowo, postępując zgodnie z instrukcjami oszustów, ofiara oszustwa tworzy zamkniętą grupę na Telegramie, gdzie publikuje kilka filmów edukacyjnych na temat programu „zarabiania pieniędzy” wraz z wygenerowanym przez siebie linkiem polecającym. Obfitość tych filmów w Internecie wskazuje, że znaczna liczba ofiar dała się już nabrać na to oszustwo.

Comments (No)

Leave a Reply