Zielone światło od Komisji UE dla IOTA i europejskiego konsorcjum inteligentnych miast + CityxChange

W dniu 6 lipca 2018 r. Komisja Europejska oficjalnie uznała projekt + CityxChange, w programie „Inteligentnych miast i gmin” w ramach unijnego programu badawczo-innowacyjnego „Horyzont 2020”.

Propozycja uzyskała doskonałe komentarze oraz oceny ekspertów jako najlepszy spośród jedenastu konkurujących projektów.

Przez następne pięć lat miasta Trondheim, Limerick, Alba Iulia, Pisek, Sestao, Smolyan i Voru będą eksperymentować, jak stać się inteligentnymi miastami o pozytywnej energii, które korzystają z usług cyfrowych w celu poprawy jakości życia dla wszystkich swoich obywateli, generują więcej energii niż konsumują i wymieniają się doświadczeniami z miastami w całej Europie, aby szybciej uczyć się razem.

Pod przewodnictwem Norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii (NTNU), te siedem miast opracuje i przetestuje nowe rozwiązania wraz z imponującą listą 11 dużych przedsiębiorstw, 9 MŚP, 3 organizacji non-profit i 2 uniwersytetów: IES R & D, Powel AS, University of Limerick, Energy Agency of Plovdiv, Future Analytics Consulting, Research2Market Solutions, ISOCARP, TrønderEnergi Kraft AS, ABB Norway, ATB, AVIS Budget Group, Statkraft Varme AS, ESB Innovation RoI Ltd, ESB Networks, Ove Arup i Partnerzy SAU, FourC AS, R. Kjeldsberg, Smart MPower, Space Engagers, Colaborativa, Officinae Verdi, Fundacja IOTA, NHP Eiendom i GKinetic Energy Ltd.

Niezależni eksperci oceniający wniosek chwalą + CityxChange za wykazanie i uzasadnienie działań, które przyczynią się do szerokiego rozpowszechnienia dzielnic energetycznych w Europie, z przekonującym podejściem do uczynienia samorządów aktywną i integralną częścią rozwiązania energetycznego, angażującego obywateli w transformacji miasta i obejmując cały łańcuch wartości energii dzielnicowej, rozciągając się na decydentów i miasta o wysokim poziomie, uniwersytety, duże przedsiębiorstwa, rozproszonych operatorów sieci, MŚP i organizacje non-profit

Inteligentne miasta to jedna z najszybciej rozwijających się międzysektorowych aren innowacji dla IOTA. Opierając się na naszej pracy i partnerstwach na rynku mobilności, energii lub danych, te inteligentne ekosystemy miast łączą to wszystko. Konsorcjum + CityxChange gromadzi wielu publicznych i prywatnych partnerów wokół ambitnej inicjatywy otwartej innowacji i współtworzenia. Jest to w 100% dostosowane do DNA Fundacji IOTA i nie możemy się doczekać, aby zacząć” powiedział Wilfried Pimenta, kierownik ds. Rozwoju biznesu w Fundacji IOTA.

Fundacja IOTA jest podekscytowana zatwierdzeniem pierwszego oficjalnego projektu Horyzont 2020, w którym aktywnie uczestniczymy. Możliwość eksplorowania i demonstrowania użyteczności IOTA w kontekście smart city w wielu miastach w całej Europie będzie niezwykle cenna. Fakt, że NTNU, największy uniwersytet w Norwegii, kieruje tym projektem jest bardzo znaczący. Od dłuższego czasu mamy dobre stosunki z NTNU i gminą Trondheim, a Fundacja oczekuje, że ta współpraca wzmocni naszą więź i siłę. Jako Norweg jestem osobiście podekscytowany tym projektem„. David Sønstebø, współzałożyciel i współprzewodniczący Fundacji IOTA.

Projekt otrzyma dofinansowanie w wysokości 20 milionów euro w ramach europejskiego programu badawczo-innowacyjnego „Horyzont 2020”. Ponadto niektórzy partnerzy projektu zwiększają wkłady o 10 milionów euro, aby zapewnić lokalną realizację projektów demonstracyjnych w Trondheim i Limerick. . Oczekiwany początek projektu to 1 stycznia 2019 r.

źródło: https://blog.iota.org/green-light-from-the-eu-commission-for-iota-and-the-european-smart-city-consortium-cityxchange-f7928aef33ac

Comments (No)

Leave a Reply