Inwestorzy składają nowy pozew zbiorowy przeciwko Ripple

Ripple z kolejną sprawą sądową

Kolejny pozew zbiorowy został złożony przeciwko firmie kryptograficznej Ripple i jej dyrektorowi generalnemu Bradowi Garlinghouse’owi. Powodowie zarzucają spółce sprzedaż niezarejestrowanych papierów wartościowych.

W pozwie zbiorowym złożonym w Sądzie Okręgowym Stanów Zjednoczonych dla Północnego Okręgu Kalifornii zarzucono, że Ripple naruszył federalne i kalifornijskie przepisy dotyczące papierów wartościowych, sprzedając monety XRP bez rejestracji w organach regulacyjnych.

Osoby i firmy, które zakupiły XRP w okresie od 3 lipca 2017 r. do 30 czerwca 2023 r., domagają się zwrotu środków wydanych na XRP wraz z odsetkami. Ci, którzy sprzedali XRP ze stratą, zażądali od firmy rekompensaty. Powodowie mają czas do 5 kwietnia 2024 r. na wycofanie się z pozwu zbiorowego. Jednakże osoby fizyczne i instytucje zachowają możliwość składania niezależnych pozwów przeciwko Ripple.

Sama firma nie zgadza się z zarzutami: XRP nie jest papierem wartościowym i dlatego nie wymaga rejestracji. Pozew wydano po częściowym zwycięstwie Ripple w procesie wniesionym przez amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pod koniec 2020 roku.

Latem 2023 r. sędzia Analisa Torres orzekła, że ​​XRP nie jest papierem wartościowym sprzedawanym inwestorom detalicznym. Niedawno sąd nakazał Ripple przedstawienie sprawozdań finansowych za lata 2022-2023 oraz informacji o umowach związanych ze sprzedażą XRP inwestorom indywidualnym. Jest to konieczne, aby wybrać odpowiednie sankcje wobec Ripple.

Comments (No)

Leave a Reply