Hashrate Ethereum spada o 20%

Chińskie ograniczenia wpływają na sieci Ethereum i Bitcoin

Ograniczenia kopania kryptowalut w Chinach dotknęły nie tylko górników BTC. Hashrate Ethereum również doświadczył gwałtownego spadku w ciągu miesiąca, a trend ten stał się szczególnie wyraźny w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Według Etherscan, współczynnik haszowania drugiej co do wielkości kryptowaluty osiągnął szczyt 643 TH/s 20 maja. Tego dnia Rada Państwa ChRL wydała oświadczenie o potrzebie ograniczenia ryzyka finansowego, które obejmowało wydobycie i handel kryptowalutami.

Przez dwa tygodnie po 20 maja współczynnik haszowania Ethereum pozostawał względnie stabilny na poziomie około 600 TH/s. Spadek przyspieszył po 9 czerwca, kiedy władze prowincji Xinjiang nakazały zamknięcie dostaw energii elektrycznej do „farm wydobywczych” w Zhongdong Economic Development Zone. 18 czerwca dołączyła do nich prowincja Syczuan, wraz z Xinjiangiem, niszcząc w ten sposób największy ośrodek wydobycia kryptowalut w Chinach. Od tego czasu współczynnik haszowania Ethereum spadł poniżej 500 TH/s, czyli 20%. Spadek wskaźnika hashowania bitcoinów w tym samym czasie wyniósł około 50%.

Moc obliczeniowa Sparkpool, dawniej największej puli wydobywczej dla Ethereum, spadła ze 150 TH/s do 85 TH/s w nieco ponad tydzień. W międzyczasie Poolin zawiesił płatności dla użytkowników w sieciach Bitcoin i Ethereum. Firma wyjaśniła, że ​​ich praca była utrudniona przez działanie chińskich władz.

Wraz z tym zmniejszył się również popyt na karty graficzne na rynku wtórnym. Według chińskiego serwisu Manmanbuy, który monitoruje rynek elektroniki, spadek cen GPU różnych modeli w ciągu ostatniego miesiąca wahał się od 20% do aż 50%.

źródło: https://www.theblockcrypto.com/post/109629/ethereum-hash-rate-sink-china-mining-shutdown