Liczba pozycji Bitcoin rośnie z każdą rundą wojny handlowej USA-Chiny

Wraz ze złotem inwestorzy aktywnie kupują Bitcoiny na tle zaostrzonej wojny handlowej między USA i Chinami. Donosi Bussiness Insider powołując się na dane platformy eToro.

W ciągu ostatnich czterech miesięcy, w związku z eskalacją wojny handlowej USA-Chiny, liczba transakcji z Bitcoinami na platformie eToro wzrosła o 284%. W tym samym okresie liczba transakcji złotem wzrosła o 73%.

Zsynchronizowane aktywowanie działalności handlowej często występuje na tle ważnych wydarzeń w gospodarce międzynarodowej. Dlatego możliwe jest, że wraz z metalami szlachetnymi inwestorzy zaczęli postrzegać BTC jako bezpieczne aktywo. Na poparcie tej tezy analitycy przytaczają kilka kluczowych dat:

13 maja. Po odwetowym ruchu Chin przeciwko Stanom Zjednoczonym w postaci oclenia towarów o wartości 60 miliardów dolarów liczba otwartych pozycji złota na eToro wzrosła o 108% w ciągu dnia. W tym samym czasie pozycje Bitcoinów wzrosły o 139%.
25 czerwca. Po doniesieniach, że Stany Zjednoczone odkładają wprowadzenie dodatkowych taryf na chińskie towary po spotkaniu Donalda Trumpa i Xi Jinpinga, wystąpił podobny, choć mniej wyraźny efekt: pozycje w złocie i Bitcoinach wzrosły odpowiednio o 26% i 40%.
13 sierpnia . Po tym, jak Waszyngton odłożył wprowadzenie nowych taryf, pozycje w BTC wzrosły o 123%, a w złocie – o 60%.
Zauważamy również, że ostatnio, na tle zamiaru Pekinu wprowadzenia ceł na towary amerykańskie o wartości 75 miliardów dolarów, globalne indeksy zareagowały spadkiem, a Bitcoin natychmiast przyspieszył .

Dane: eToro

Według analityka eToro, Simona Petersa, złoto, będące rzadkim aktywem o użyteczności i wartości wewnętrznej, nigdy nie miało wpływu na zmiany stóp banku centralnego. W rezultacie metal szlachetny od dawna stanowi bezpieczną przystań dla inwestorów w czasach zawirowań gospodarczych i politycznych.

Bitcoin, dla porównania, ma cechy podobne do złota w tym sensie, że jego oferta jest ściśle ograniczona do 21 milionów monet. Ponadto jest zdecentralizowany, nie podlega inflacji, a także ma przewagę nad złotem w postaci niższych kosztów przechowywania ”- dodał Peters.

Z drugiej strony Bitcoiny są bardziej niestabilne niż złoto, a zatem są bardziej ryzykownym zasobem. Jednak, jak podkreśla Peters, inwestorzy wydają się być znacznie bardziej otwarci w sprawie pierwszej kryptowaluty niż jeszcze rok czy dwa temu.

Ekstremalna zmienność, włamania i zarzuty dotyczące manipulacji cenami nadal wpływają na reputację BTC ” – powiedział Peters. „Niemniej jednak korelacja ze złotem może świadczyć o tym, że ogólne postrzeganie Bitcoinów stopniowo zmienia się z aktywów spekulacyjnych w mało ryzykowne środki zachowania wartości.”

Comments (No)

Leave a Reply