Fińskie Krajowe Biuro Śledcze wyśledziło anonimowe transakcje Monero

Monero jednak nie takie anonimowe?

Fiński kanał informacyjny MTV Uutiset poinformował, że fińskiemu Krajowemu Biuru Śledczemu (KRP) udało się prześledzić transakcje przy użyciu poufnej kryptowaluty Monero (XMR).

Dziennikarze z sekcji MTV Crime Reporters kanału MTV Uutiset podali, powołując się na wypowiedź prokuratora okręgowego Pasi Vainio, że ekspertom KRP udało się prześledzić transakcję za pomocą XMR, a także zidentyfikować jej ostatecznego odbiorcę.

Wcześniej Monero było uważane za „niewykrywalną kryptowalutę”. Podczas śledztwa w głośnej sprawie karnej dotyczącej kradzieży danych osobowych w jednej z klinik psychiatrycznych w Finlandii i wyłudzenia kryptowaluty w ramach zapłaty za milczenie ustalono, że XMR trafił na konta osobiste Juliusa Kivimyaki, mieszkającego w Estonii.

Lider zespołu dochodzeniowego KRP Marco Leposena skomentował, że zadanie zidentyfikowania atakującego nie było łatwe, ponieważ transfery środków na blockchainie Monero nie są publiczne, a wbudowane funkcje mają na celu jak największe utrudnienie śledzenia.

Jednak eksperci KRP pomyślnie poradzili sobie z tym zadaniem. Leposena odmówił podania reporterom konkretnych szczegółów śledztwa, tłumacząc, że informacje te mają charakter niejawny, gdyż dotyczą technicznych metod działania policji.

Comments (No)

Leave a Reply