Giełda Poloniex ukarana grzywną 10 mln dolarów przez SEC

SEC nakłada grzywnę na Poloniex

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) nałożyła grzywnę na giełdę kryptograficzną Poloniex w wysokości 10 milionów dolarów za organizowanie obrotu niezarejestrowanych papierów wartościowych w postaci aktywów cyfrowych.

Zgodnie z twierdzeniem regulatora, od lipca 2017 r. do listopada 2019 r. Poloniex za pośrednictwem swojej platformy handlowej zapewniał amerykańskim inwestorom dostęp do kupna i sprzedaży aktywów cyfrowych, które były kontraktami inwestycyjnymi, a więc papierami wartościowymi.

Według SEC, około sierpnia 2017 r. zespół Poloniex zdecydował się na bardziej „agresywną” promocję takich aktywów w celu zwiększenia udziału w rynku. W lipcu 2018 r. firma uznała, że ​​kontynuacja handlu tokenami, które można zaklasyfikować jako papiery wartościowe, niesie ze sobą „średnie ryzyko” przy rosnących dochodach z tego tytułu.

„Poloniex zdecydował się zwiększyć zyski w porównaniu z przestrzeganiem federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych, włączając wspieranie aktywów cyfrowych uznanych za akcje na swojej nienotowanej giełdzie. Firma próbowała obejść reżim regulacyjny Komisji, który ma zastosowanie do każdego rynku, aby połączyć kupujących i sprzedających papiery wartościowe, niezależnie od używanej technologii”- powiedziała Christina Littman, szefowa departamentu bezpieczeństwa SEC.

Poloniex nie potwierdził ani nie zaprzeczył ustaleń regulatora i zgodził się zapłacić:

nielegalnie uzyskany dochód w wysokości 8 484 313 $ oraz 403 995 $ z tytułu odsetek;
grzywna w wysokości 1,5 mln $
Łączna kwota wyniosła 10 388 309 $.

Poloniex: 3 właścicieli w trzy lata

W styczniu 2018 r. giełda została przejęta przez startup Circle, rzekomo za 400 milionów dolarów. Według doniesień medialnych zmiana właściciela uchroniła Poloniex przed atakiem ze strony SEC. Jak jednak się właśnie przekonaliśmy co się odwlecze to nie uciecze.

W listopadzie 2019 platforma została wykupiona przez grupę inwestorów z udziałem założyciela projektu blockchain TRON Justina Suna.

W maju 2021 roku Ontario Securities and Exchange Commission złożyła pozew przeciwko Poloniexowi. Regulator zarzucił platformie obrót nierejestrowanymi akcjami i instrumentami pochodnymi.

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.