Europejski Bank Centralny twierdzi że cyfrowa waluta może być alternatywą dla gotówki. Co z Kryptowalutami?

Cyfrowa waluta mogłaby zapewnić obywatelom możliwość korzystania z pieniędzy banku centralnego, nawet jeśli gotówka nie będzie już używana.

Na konferencji zorganizowanej przez Europejski Bank Centralny i Narodowy Bank Belgii, członek zarządu Benoît Cœuré powiedział, że bank zbada potencjalny wpływ walut cyfrowych na istniejący system finansowy.

Cyfrowa waluta tego rodzaju może przybierać różne formy, EBC oraz inne banki będą badać korzyści i koszty związane z cyfrowymi walutami mając na uwadze także konsekwencje dla pośrednictwa finansowego tego typu ” – powiedział Cœuré.

Podtrzymał jednak stanowisko aby prywatne firmy kontynuowały swoją pracę w tej dziedzinie.

Potencjalne inicjatywy banku centralnego nie powinny jednak zniechęcać ani wypierać rozwiązań opartych na rynku prywatnym w zakresie szybkich i wydajnych płatności detalicznych w strefie euro” – powiedział.

Z dniem 1 stycznia 2020 r. ma być wprowadzona incjatywa która pomoże bankom centralnym zbadać zalety technologii finansowych cyfrowych walut.

Europejskie banki centralne coraz częściej też wypowiadają się na temat kryptowalut.

Pierwszy zastępca gubernatora francuskiego banku centralnego Denis Beau powiedział w zeszłym tygodniu, że strefa euro rozważy budowę systemu rozliczeń opartego na blockchainie dla euro i potencjalnej waluty cyfrowej , która rozwiąże problemy płatnicze między instytucjami w tym obszarze.

Jeśli chodzi o wspólną kryptowalutę EBC oddalił propozycję zaproponowaną przez Estonię we wrześniu 2017 r., Podkreślając, że to euro jest jedynym ważnym środkiem płatności w Europie.

W przeszłości jednak wyżsi urzędnicy banków podkreślali , że nie uważają cyfrowych walut , takich jak bitcoin, za zagrożenie, a kryptowaluty nie stanowią większego ryzyka dla stabilności finansowej.

W tym kontekście Banki nie uważają kryptowalut jako zagrożenie dla systemu bankowego , ale jednocześnie nie „ignorują” rozwoju kryptowalut. Co dalej . Zobaczymy !!!

źródło: coindesk.com

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.