Ethereum osiąga nowy rekord: 25% podaży ETH w stakingu

Jedna czwarta całkowitej ilości etheru trafiła do sieci Ethereum poprzez staking. Ten kamień milowy wskazuje na rosnące zainteresowanie stakingiem drugiej największej kryptowaluty. Znaczna część podaży ETH jest zablokowane w celu zabezpieczenia sieci i walidacji transakcji.

Staking Etheru wzrósł po aktualizacji Shapella

Po aktualizacji Ethereum Shapella w kwietniu 2023 r. ilość stakowanego eteru znacznie wzrosła. Aktualizacja ta po raz pierwszy umożliwiła użytkownikom i walidatorom elastyczne wypłacanie wcześniej zablokowanych monet w sieci. Od tego czasu do kontraktu stakingowe odnotowano napływ netto 10,25 miliona ETH.
Wzrostowi stakingu etheru pomogła dostępność rozwiązań do liquid stakingu, takich jak Lido i Rocket Pool. Platformy te ułatwiają użytkownikom stakowanie nawet mniej niż 32 ETH. Jednocześnie pozwalają wykorzystywać aktywa w aplikacjach DeFi.

Malejące nagrody

Chociaż zainteresowanie stakowaniem wzrosło, nagrody za stakowanie dramatycznie spadły. Wynika to z faktu, że większy udział w stakingu prowadzi do niższych nagród na stakerów. Współczynnik nagród spadł ze szczytowego poziomu 8,6% po Shapella do mniej niż 4% obecnie. Walidatorzy Lido Finance odpowiadają obecnie za ponad 31% wszystkich stakowanych ETH. Koncentracja ta wzbudza jednak obawy o decentralizację i bezpieczeństwo sieci. Na szczęście użytkownicy mają swobodę przełączania się na alternatywne rozwiązania stakingowe, podobnie jak górnicy przełączający pule wydobywcze w blockchainach typu proof-of-work.

Comments (No)

Leave a Reply