Kryptowaluta EOS (EOS)

Oparty na technologii blockchain system operacyjny, stworzony specjalnie pod zdecentralizowane aplikacje. Te oraz wiele innych informacji uzyskasz w tym artykule o kryptowalucie EOS.

Informacje ogólne

EOS został zaprojektowany i wypuszczony na światło dzienne przez firmę o nazwie Block.one, jako platforma do tworzenia zdecentralizowanych aplikacji (dApps) oraz autonomicznych zdecentralizowanych organizacji (DAOs). Na czele zespołu developerów znalazł się Daniel Larimer- doświadczony twórca takich projektów jak BitShares czy Steem.

Tokeny, o tej samej nazwie, pojawiły się po raz pierwszy jako tokeny ERC20 na blockchainie ETH. Jednak wraz z wkroczeniem na rynek, w czerwcu 2018 roku, wersji EOS 1.0 projekt wkroczył w fazę własnej sieci blockchain (main-net), a tokeny w formie ERC20 stały się całkiem bezwartościowe.

Swoje ICO EOS rozpoczął rok wcześniej, bo w czerwcu 2017 roku. W listopadzie tego roku firma Block.one udostępniła sieć testową projektu (test-net), jednak nie oznaczało to końca zbiórki. ICO trwało aż do końca maja 2018 roku, co jednoznacznie czyni to najdłuższą zbiórką w historii krypto. Ponadto, jest to również najbardziej jak dotąd efektywna zbiórka w tej formie. Podczas ICO udało się uzbierać ponad 4,2 mld USD.

Sieć opiera się na algorytmie Delegated Proof of Stake (DPoS). W sieci nie występuje proces miningu, a transakcje są zatwierdzane poprzez tzw. Producentów Bloków. Są to osoby wybierane na drodze głosowania przeprowadzonego wśród każdego z posiadaczy tokenów EOS. Aktualnie w sieci znajduje się 21 Producentów i każdy z nich otrzymuje nagrodę za procesowanie transakcji. Block time dla sieci wynosi 0,5 sekundy.

Główne założenia projektu

Jednym z trzech głównych założeń sieci EOS jest skalowalność. W tym celu projekt wspiera tysiące dApp’ów o komercyjnym charakterze, stara się umożliwić jak najłatwiejszą komunikację międzyblokową oraz oddziela uwierzytelnienie od wykonania. Dla porównania- ETH przetwarza jedynie 13 transakcji na sekundę. Visa 20 000. Sieć EOS mogłaby z łatwością osiągać lepsze rezultaty niż dwa powyższe, dlatego też DPoS ma na celu rozwiązanie tego problemu.

Drugim z trzech głównych założeń jest elastyczność sieci. Pomóc ma w tym możliwość zamrażania oraz naprawiania wadliwych czy błędnych dApp’ów.

Ostatnim celem Block.one jest osiągnięcie użytecznej dla każdego sieci. EOS dąży do tego poprzez zestaw internetowych narzędzi służących rozwojowi interface-u oraz poprzez deklaratywny schemat uprawnień w sieci.

Sam projekt w swoich założeniach dąży do stworzenia autonomicznej społeczności blockchain, o własnej konstytucji, której podlegać mają wszyscy posiadacze krypto.

Kryptowaluta EOS w liczbach

  • ATH: 22,89 USD
  • ATL: 0,4102 USD
  • Aktualnie (w czasie prasy): 4,62 USD
eos
Historia notowań EOS
  • Wydobyte monety: 924 707 848 EOS
  • Całkowita liczba monet: 1 021 407 853 EOS
  • Kapitalizacja rynkowa: 4 267 810 041 USD

Portfele oraz giełdy

Portfele:

  • Lumi Wallet, FreeWallet, SimplEOS, Scatter, GreyMass

Giełdy:

  • Binance, eToro, Crypto.com, Bitfinex, Gate.io, Kraken, Coinbase Pro

Ciekawostka

Edit: 17 punkt dawnej konstytucji platformy przewidywał, że jeśli z naszego adresu portfela EOS w przeciągu trzech lat nie dojdzie do żadnej transakcji, konto zostaje bezpowrotnie usunięte, a odkładane tam środki zostaną zlicytowane na aukcji. Obecnie jednak w sieci obowiązuje EOS User Agreement, który nie zawiera powyższej klauzuli.

Edit: Kontrowersje zbudowane w okół całego projektu, związane z jego decentralizacją, nie wzięły się znikąd. EOS posiadał niegdyś własny model zarządzania siecią, w którym istniały jednostki arbitralne, takie jak EOS Core Arbitration Forum (ECAF). Jednostka ta miała za zadanie rozstrzygać spory w sieci, jednak mogła też nakazać Producentom Bloków zamrozić wskazane przez nich adresy portfeli. Takie rozwiązanie miały wówczas zapobiegać atakom hakerskim i miały być wdrażane w przypadku właśnie takich podejrzeń. Jednak od kwietnia ECAF nie ma w mainnecie EOS już żadnej mocy.

Comments (No)

Leave a Reply