Co to jest PancakeSwap i jak używać tego DEXa?

Specjalnie dla Was dziś przygotowaliśmy przegląd PancakeSwap, jednej z największych zdecentralizowanych giełd na blockchainie Binance. Przyjrzymy się głównym cechom PancakeSwap i wyjaśnimy, jak korzystać z platformy. Tak więc, zaczynajmy.

Co to jest Pancakeswap?

PancaceSwap to zdecentralizowana giełda oparta na blockchainie Binance Smart Chain (BSC). Działa ona jako alternatywa dla giełd opartych na blockchainie Ethereum.

PancakeSwap wykorzystuje model automatycznego animatora rynku – użytkownicy handlują przeciwko puli płynności. Pule płynności na PancakeSwap są wypełniane przez użytkowników. W zamian za to, otrzymują oni tokeny dostawcy płynności – LP. W PankaceSwap są one nazywane FLIP. Tokeny FLIP mogą być wykorzystane do refundacji ich udziału i zwrotu części prowizji.

Tokeny FLIP mogą być również wykorzystane do farmingu CAKE. CAKE można obstawiać, aby otrzymać żetony SYRUP. Te ostatnie pełnią dodatkową funkcję jako tokeny governance oraz jako losy w loteriach.

Loterie i karty NFT to cechy wyróżniające giełdę PankaceSwap. Uczestnicy loterii mogą wygrać do 50% puli loterii lub otrzymać różne nagrody. Karty NFT są podobne do przedmiotów kolekcjonerskich i postaci w grach online. Można je zachować lub sprzedać za CAKE lub BNB.

PancakeSwap: instrukcja obsługi

Połączenie z PancakeSwap

Aby rozpocząć pracę z PancakeSwap należy podłączyć portfel kryptowalutowy. Kliknijmy przycisk „Connect Wallet” w prawym górnym rogu.

Pojawi się okno wyboru portfela. Wybierz portfel i połącz go z giełdą. Niektóre portfele, takie jak MetaMask, są domyślnie ustawione na Ethereum Mainnet, podczas gdy Binance Smart Chain wymaga dodania ustawień sieci. Dostęp do PancakeSwap można uzyskać bez wcześniejszego przygotowania – protokół sam stworzy niezbędne ustawienia sieciowe w portfelu. Użytkownik musi jedynie potwierdzić przejście do BSC.

Podczas łączenia się z PancakeSwap zazwyczaj korzysta się z portfela TrustWallet. Portfel działa w sieci BSC, co zapewnia niższe prowizje. MetaMask, Coinbase Wallet, WalletConnect, Opera Wallet, Brave, TokenPocket, MathWallet, Safepal, Blocto, Coin98 również można podłączyć do PancakeSwap.

Wymiana

Do korzystania z PancakeSwap potrzebne są tokeny CAKE lub BNB. Możesz je kupić na giełdzie Binance i przelać do swojego portfela lub kupić je bezpośrednio w PancakeSwap. Aby to zrobić, wybierz „Trade” z górnego menu, a następnie otwórz zakładkę „Swap”.

Pojawi się menu wymiany. W pierwszym wierszu wybierz token, który chcesz sprzedać. W drugiej linii znajduje się token CAKE. Przy pierwszej wymianie będą dwie płatności potwierdzające – za podłączenie portfela i wymianę środków.

Tokeny LP

Aby farmić CAKE musisz zdobyć tokeny LP – dostawcy płynności. Otwórz górne menu, kliknij na zakładkę „Trade”, a następnie „liquidity”.

Następnie naciśnij „Add Liquidity”. Pojawi się okno. Wybierz parę tokenów, które chcesz dodać. Przed dodaniem płynności do puli, przestudiuj koncepcję nietrwałej straty.

W skrócie: nietrwała strata to różnica między przechowywaniem tokenów w puli płynności a w portfelu. Nietrwała strata występuje, gdy ceny tokenów zablokowanych w puli rozbiegną się w którąkolwiek stronę. Im większa rozbieżność, tym większa nietrwała strata.

Tokeny muszą być dodane w stosunku 50/50 do USD. Na przykład 10 dolarów BNB i 10 dolarów CAKE. Sprawdź szczegóły i potwierdź transakcję w portfelu. Po dodaniu pary BNB/CAKE otrzymujemy tokeny CAKE-BNB LP.

Farming

Aby farmować tokeny, przejdź do zakładki „Earn”, a następnie kliknij na zakładkę „Farms”. Tutaj będziesz mógł wybrać farmę. Wybierz odpowiednią dla tokenów LP, które stworzyliśmy wcześniej. Jeśli zostały utworzone tokeny CAKE-BNB LP, wybierz odpowiednią farmę.

Wybieramy kwotę, którą chcemy wysłać do farmungu CAKE i potwierdzamy transakcję. Gotowe, tokeny CAKE są farmowane. Nagrodę można odebrać w dowolnym momencie.

Staking

Do steakingu kupujemy tokeny CAKE i wysyłamy je do wspólnej puli wydobywczej CAKE. Aby to zrobić, otwórz górne menu, kliknij na Earn z sekcji Pools.

Po dodaniu tokenów do puli można dokonać reinwestycji w celu zwiększenia produkcji CAKE. Pamiętaj jednak, że każda transakcja to prowizja.

Wypracowany zysk można wypłacić (Harvest), reinwestować (Compound), dodać nowe tokeny (+) oraz wycofać zysk i monety ze stakingu (Unstake CAKE). Oprócz CAKE można dodać inne monety.

PancakeSwap Predictions

PancakeSwap ma loterię na zmiany kursu CAKE/USD. Możemy obstawiać wzrost lub spadek kursu instrumentu. Jeśli zgadniemy, otrzymamy określoną kwotę w określonych proporcjach.

Po zaakceptowaniu zakładów gra trwa przez pięć minut. Zmiana ceny CAKE/USD jest pokazywana i wynik jest zapisywany. Platforma Prediction jest obecnie w fazie beta-testów, ale każdy może spróbować zarobić na przewidywaniu cen.

Loteria

Tokeny CAKE umożliwiają udział w loterii. Odbywa się ona raz dziennie. Aby wziąć udział w loterii, należy otworzyć menu boczne i kliknąć w zakładkę „Lotttery”.

Jeden bilet kosztuje 5 dolarów w równowartości CAKE. Otrzymamy losową czterocyfrową kombinację liczb od 1 do 14. Aby wygrać jackpota, liczby te muszą zgadzać się z liczbami na zwycięskim bilecie. Jeśli dwa lub więcej numerów się zgadza, otrzymamy różne nagrody od PancakeSwap. Jednak pierwszy numer na kuponie musi odpowiadać pierwszemu numerowi w zwycięskim rzędzie.

Pottery

Kolejna opcja loterii dostępna od PancakeSwap. Aby wziąć udział w konkursie, należy założyć lokatę w pierwszy poniedziałek miesiąca. Część nagrody z puli całkowitej jest losowana pomiędzy uczestnikami. Większe szanse ma ten, kto dokona większego depozytu.

Tokeny użytkowników są zamrożone w puli na dziesięć tygodni. Monety z nagrodami mogą być wypłacone zaraz po ich zaksięgowaniu.

NFT

Użytkownicy PancakeSwap mogą handlować NFT w sieci BSC. W menu NFT na karcie Kolekcje wyświetlane są wszystkie dostępne kolekcje. Na okładce albumu widnieje jego łączna wartość w BNB.

W menu Collections możemy kupić NFT, zbadać statystyki sprzedaży, ceny minimalne i maksymalne. W zakładce „Aktywność” zapisywane są wszystkie transakcje na rynku.

Profil NFT

Na PancakeSwap można również stworzyć swój profil i dołączyć do zespołu. Dzięki temu można wykonywać różne zadania w Centrum Zadań oraz brać udział w zespołowej rywalizacji traderów. Motywacją są zarobki. Na przykład, użytkownik i zespół z największą ilością transakcji w Konkursie Handlowym otrzyma nagrodę. Za stworzenie profilu NFT trzeba zapłacić 1,5 CAKE i 0,001 CAKE za wybór awatara.

Aby założyć profil, najedź kursorem na adres portfela w prawym górnym rogu. Kliknij w menu opcję Make a Profile.

IFO

PancakeSwap posiada dział z przedsprzedażą IFO. Użytkownicy mogą rozpocząć farmming i zostać nagrodzeni tokenami z niedawno uruchomionych projektów.

IFO jest produktem nieregularnym. Farming nowych tokenów jest oferowany przez ograniczony czas. Aby wziąć udział w konkursie, musimy aktywować profil i zamrozić w puli tokeny CAKE.

Podsumowanie

Według rankingu CoinGecko, zdecentralizowana giełda (DEX) PancakeSwap zajmuje #3 miejsce pod względem wolumenu obrotu. Giełda działa w sieci BSC, prowizje są niższe niż Ethereum, a prędkość jest wyższa. Dlatego PancakeSwap wygląda obiecująco. Może się to jednak zmienić po pełnym uruchomieniu ETH 2.0.

Comments (No)

Leave a Reply