Koniec anonimowości. Współpraca Coinbase z rządem USA zagraża społeczności kryptowalut

Coinbase i rząd USA

Tego lata największa amerykańska giełda Coinbase potwierdziła, że ma oddział Coinbase Analytics, który opracowuje rozwiązania do śledzenia transakcji użytkowników i ich identyfikacji. Produktami firmy zainteresowane są departamenty rządu USA: Secret Service, Internal Revenue Service i Drug Enforcement Administration.

Dwaj pierwsi mają już podpisane umowy z Coinbase Analytics na kilkaset tysięcy dolarów. Społeczność kryptowalut zarzuca giełdzie naruszanie prywatności użytkowników i współpracę z władzami. Zarząd Coinbase mówi, że przekazuje jedynie informacje publiczne, a sprzedaż rozwiązań analitycznych to tylko sposób na zarobienie pieniędzy.

Jakie rozwiązania dostarczy Coinbase Analytics do Secret Service i Internal Revenue Service i jak wpłynie to na zwykłych posiadaczy kryptowalut?

Czym zajmuje się Coinbase Analytics?

Na początku czerwca The Block opublikował dwa dokumenty wskazujące, że Internal Revenue Service (IRS) i United States Drug Enforcement Administration (DEA) zamierzają kupić wiele licencji od Coinbase Analytics. Dokumenty przetargowe IRS i DEA zostały opublikowane odpowiednio w kwietniu i maju. Ani DEA, ani IRS nie ujawniły ostatecznej wartości potencjalnych transakcji. A dokument o współpracy DEA i Coinbase nie jest już dostępny.

Umowa z IRS mówi, że dział ds. Cyberprzestępczości agencji „ potrzebuje oprogramowania, które może pomóc w śledzeniu różnych rodzajów kryptowalut, nie tylko bitcoinów ”. Rozwiązanie Coinbase Analytics umożliwia „analizowanie i śledzenie przepływów kryptowalut w wielu łańcuchach bloków używanych przez przestępców”. Oprócz innych korzyści, Coinbase Analytics zapewnia również „ pewne zaawansowane funkcje ochrony prywatności dla organów ścigania, których obecnie nie ma w innych narzędziach na rynku ”.

W ramach kontraktu, rozwiązania Coinbase zapewnią „weryfikację tożsamości ” adresów kryptograficznych zarówno w kraju, jak i za granicą. DEA zauważa, że ​​Coinbase Analytics „ słynie z dokładności atrybucji, która może pomóc uniknąć błędów w identyfikacji celu ”. Umowa stanowi również, że bez rozwiązań Coinbase Analytics, DEA nie będzie w stanie monitorować ruchów kryptowalut i że „ jest to najtańsze narzędzie na rynku, które ma największą funkcjonalność za swoje pieniądze ”. Zgodnie ze szczegółami umowy, Coinbase mógł zarobić od 10 000 do 250 000 USD.

coinbase-kupbitcoin300x250

Wiadomość o współpracy giełdy kryptowalut ze strukturami rządowymi wywołała falę krytyki w społeczności kryptowalutowej i oskarżenia o sprzedaż danych użytkowników. W odpowiedzi na publikację The Block, rzecznik giełdy Coinbase stwierdził, że jego oprogramowanie analityczne nie wykorzystuje żadnych wrażliwych danych klientów, wszystkie informacje są uzyskiwane wyłącznie z publicznie dostępnych źródeł internetowych i nie zawierają żadnych danych osobowych. Giełda wyjaśniła również, że Coinbase Analytics jest podstawowym narzędziem do wypełniania obowiązków regulacyjnych i ochrony funduszy klientów. Coinbase Analytics dostarcza również swoje rozwiązania „ instytucjom finansowym i organom ścigania, aby wspierać zgodność i badać wykorzystanie kryptowalut w nielegalnych działaniach”.

Warto zauważyć, że przed artykułem The Block opinia publiczna nie wiedziała o istnieniu Coinbase Analytics. Jak się okazało, dział powstał po przejęciu przez firmę blockchainowo-analitycznego startupu Neutrino w lutym 2019 roku za 13,5 mln dolarów. Zakup wzbudził kontrowersje w społeczności kryptowalutowej : założyciele Neutrino byli związani z włoską firmą Hacking Team, która dostarczała technologie do inwigilacji autorytarnych reżimów na Bliskim Wschodzie.

Kontrakt US Secret Service na 183 000 USD

Na początku czerwca, stało się znane, że US Secret Service podpisał umowę z giełdą Coinbase w sprawie wykorzystania oprogramowania do śledzenia transakcji kryptograficznych. Umowa została podpisana 8 maja i jest ważna do 9 maja 2024 r., A jej koszt to 183 750 USD. Umowa umożliwi agencji pełny dostęp do oprogramowania Coinbase Analytics. W tekście umowy nie ma innych szczegółów.

Coinbase gromadzi prywatne informacje o swoich klientach zgodnie z zasadami AML, śledzi transakcje klientów przed i po opuszczeniu Coinbase, a następnie sprzedaje te informacje wraz z danymi publicznymi organom ścigania, a wszystko to bez wyrzutów sumienia. OK, to „tylko biznes” – swoją opinię wyraził użytkownik Twittera, DJ Booth.

Kontrakt z IRS na 237 000 USD

15 lipca US Internal Revenue Service podpisał umowę z Coinbase Analytics. Umowa weszła w życie 23 lipca i będzie obowiązywała przez rok z możliwością przedłużenia o kolejny rok. Zgodnie z jego warunkami instytucja musi zapłacić 124 950 USD za rok lub 237 405 USD za dwa lata, aby korzystać z oprogramowania do analizy blockchainów.

Ostatnio IRS zintensyfikował swoje działania w przestrzeni kryptowalut. W sierpniu 2019 roku agencja wysłała trzy wersje listów ostrzegawczych do tysięcy handlowców, którzy błędnie zgłosili swoje zobowiązania podatkowe po handlu na giełdach kryptowalut. W październiku zeszłego roku opublikował swój pierwszy przewodnik dotyczący opodatkowania dochodów z kryptowalut. W tym samym miesiącu IRS dodał własność waluty cyfrowej do głównego formularza deklaracji.

W maju agencja szukała zewnętrznych kontrahentów, którzy pomogliby jej ocenić, czy niektórzy podatnicy w USA prawidłowo płacili podatki od dochodów z handlu kryptowalutami. Firmy wybrane przez IRS będą zobowiązane do podpisania umowy o zachowaniu poufności i zatwierdzenia audytów podatkowych.

Szef giełdy Coinbase uważa, że korzystanie z oprogramowania analitycznego blockchain, które monitoruje transakcje użytkowników, nie jest niczym nowym. Z usług tych korzysta wiele regulowanych giełd, które muszą przestrzegać przepisów AML. Korzystają z publicznie dostępnych informacji, najczęściej po to, aby znaleźć intruzów.

Trzeba przyznać, że klienci regulowanych giełd muszą być przygotowani na udostępnienie ich danych organom ścigania – to druga strona bezpieczeństwa zapewniana przez kontrole.

autor: Klara Bear

Comments (No)

Leave a Reply

Ten artykuł jest dostępny tylko w zagraniczej odsłonie tego serwisu.