Australijski policjant oskarżony o kradzież skonfiskowanych 81,6 bitcoinów

Policjant oskarżony o kradzież bitcoinów

Funkcjonariusz australijskiej policji federalnej William Wheatley stanął przed sądem oskarżony o kradzież 81,6 BTC skonfiskowanych podczas śledztwa dotyczącego narkotyków w 2019 r.

William Wheatley stawił się przed sądem w Melbourne po tym, jak nie przyznał się do winy za niewłaściwe wykorzystanie informacji, które uzyskał jako urzędnik publiczny. Prawnik Whitleya, Luke Barker, powiedział, że dowody przeciwko jego klientowi są poszlakowe i że będzie on walczył z zarzutami.

Wcześniej grupa zadaniowa Icarus wraz z policją stanu Wiktoria i australijską policją federalną (AFP) przeprowadziła przeszukania osób podejrzanych o handel sterydami. Podczas nalotu odkryto, że przestępcy wykorzystywali zaszyfrowane wiadomości do sprzedaży narkotyków, a za zabronione substancje otrzymywali płatność w bitcoinach.

Podczas przeszukań śledczy odkryli także portfel sprzętowy Trezor, który został przekazany grupie zadaniowej Icarus. Po otrzymaniu pozwolenia od sędziego na dostęp do portfela zawierającego 81 616 BTC, śledczy Icarus odkryli, że wszystkie aktywa kryptograficzne zostały usunięte z portfela zaledwie cztery dni po przejęciu urządzenia.

W momencie nalotu wartość skonfiskowanych bitcoinów wynosiła około 450 000 dolarów, ale obecnie są one warte ponad 6 milionów dolarów. Początkowo przypuszczano, że bitcoiny ukradli wspólnicy handlarzy narkotyków, jednak później okazało się, że w zniknięcie skonfiskowanej kryptowaluty brał udział funkcjonariusz policji.

Dzięki nowym narzędziom, które pomogły zidentyfikować „nieczyste zagranie” funkcjonariusza organów ścigania, w 2021 r. sprawa została wznowiona. Śledczy powiązali adresy IP z siedzibą australijskiej policji federalnej w Melbourne.

Między 29 stycznia a 11 kwietnia 2019 r. na różnych platformach kryptowalutowych dokonano 28 transakcji, które dotyczyły adresu, na który wcześniej przesłano skonfiskowane aktywa cyfrowe. We wrześniu 2022 r. część środków została wypłacona na osobiste konto bankowe Whitleya, który był bezpośrednio zaangażowany w poszukiwania.

Comments (No)

Leave a Reply