Poważne błędy w SafeMoon

Analitycy znaleźli poważne błędy w projekcie DeFi SafeMoon

Podczas audytu specjaliści HashEx zidentyfikowali 12 luk w inteligentnym kontraktakcie projektu DeFi SafeMoon. Analitycy twierdzą, że wykryte błędy umożliwiają kradzież aktywów wartych 20 milionów dolarów i blokowanie transakcji.

SafeMoon jest zbudowany na Binance Smart Chain. Za każdy transfer środków projekt pobiera prowizję w wysokości 10%, z której połowa jest następnie rozdzielana między posiadaczy tokenów. Jedną z głównych idei SafeMoon jest zmotywowanie użytkowników do posiadania aktywów i zmniejszenie ich zmienności.

Projekt wkrótce wyemituje biliard tokenów. Obecnie, według CoinGecko , w obiegu znajduje się ponad 583 biliony sztuk. Od uruchomienia SafeMoon w marcu jego kapitalizacja przekroczyła 2 miliardy dolarów, a liczba inwestorów sięgnęła 2 milionów.

HashEx poinformował o możliwych zagrożeniach dla inwestorów. Wśród błędów zidentyfikowanych przez specjalistów dwa są krytyczne, a trzy stanowią wysokie ryzyko.

Według analityków, inteligentny kontrakt SafeMoon jest kontrolowany przez zewnętrzny adres, który posiada na swoim koncie tokeny puli płynności o wartości 20 milionów dolarów.

Wcześniej omawiali to eksperci firmy Certik. Podczas audytu eksperci zidentyfikowali 13 różnych błędów, ale wtedy nie było mowy o krytycznych lukach. SafeMoon nie naprawił żadnego ze znalezionych błędów.

Jeśli adres właściciela inteligentnego kontraktu zostanie naruszony, istnieje ryzyko w dowolnym momencie – twierdzą badacze HashEx. Możliwe jest pompowanie wartości utworzonego tokena w puli płynności, a następnie gwałtownej wypłaty środków.

SafeMoon poinformował, że zdaje sobie sprawę z problemu, ale zespół „posiada wewnętrzne zasady i procedury dotyczące funkcjonowania kontraktu w celu ograniczenia ryzyka”.

Eksperci HashEx zwracają uwagę, że atakujący mogą wykorzystać kilka błędów jednocześnie, tworząc „łańcuch idealny do ataku”.

SafeMoon w odpowiedzi na audyt HashEx stwierdził, że rozwiązanie wielu zidentyfikowanych problemów będzie wymagało hardforka.

SafeMoon to piramida

Oprócz wykrytych luk niektórzy użytkownicy mają inne pytania dotyczące projektu. Na przykład projekt często jest oskarżany o tworzeniepiramidy na schemacie Ponziego.

Popularny bloger zajmujący się kryptowalutami, Lark Davis, porównał SafeMoon do kontrowersyjnego projektu Bitconnect.

Fakt, że zarabiasz pieniądze na schemacie Ponzi, nie zmienia faktu, że jest to Ponzi” – napisał.
Mimo krytyki programiści SafeMoon planują rozwinąć projekt. Zgodnie z harmonogramem na rok firma zamierza wypuścić aplikację i portfel SafeMoon, uruchomić własną giełdę, poszerzyć zespół i otworzyć biuro w Wielkiej Brytanii lub Irlandii.

Comments (No)

Leave a Reply