Zastępca szefa oddziału tureckiego banku oskarżony o defraudację pieniędzy klientów na zakup kryptowalut

Turecka policja aresztowała zastępcę szefa oddziału DenizBank w dzielnicy Manavgat w Antalyi

Utka Erdem i siedmiu innych pracowników banku aresztowano pod zarzutem defraudacji środków klientów i dokonywania nielegalnych transakcji kryptowalutowych.

W wyniku kontroli przeprowadzonej w DenizBanku ustalono, że wicedyrektor oddziału Utku Erdem w okresie od 2021 r. do kwietnia 2024 r. przekazał znajomym z rachunków klientów banku łącznie 205 mln lirów. Administracja DenizBanku wszczęła sprawę karną.

Następnie Prokuratura Generalna Manavgat w ramach śledztwa w sprawie zdarzenia wydała nakazy aresztowania ośmiu podejrzanych, w tym kierownika oddziału, jego zastępcy, a także kilku pracowników banku zamieszanych w dokonywanie oszukańczych transakcji.

Podejrzani przyznali się do winy i powiedzieli śledczym, że pieniądze pobrane z kont klientów zostały przeznaczone na zakup aktywów cyfrowych na zagranicznych giełdach kryptowalut i zaginęły podczas wymiany.

Przypomnijmy, że według raportu analityków giełdy kryptowalut KuCoin, ponad 50% mieszkańców Turcji w wieku od 18 do 60 lat inwestuje w kryptowaluty. W ciągu ostatnich dwóch lat liczba ta wzrosła o 12%.

Comments (No)

Leave a Reply